Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 (Intel) Copilot+ PC Intel Core Ultra 5 226V Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro UK English Black
KEY FEATURES
- Intel Core Ultra 5 226V, 8C (4P + 4LPE)/8T, Max Turbo up to 4.5GHz, 8MB Intel Smart Cache
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC 60Hz DBEF5
- 16GB LPDDR5X-8533, MoP Memory
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Arc Graphics 130V
- Windows 11 Pro
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 (Intel) Copilot+ PC. Product type: Laptop, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel Core Ultra 5, Processor model: 226V. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel Arc Graphics 130V. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Black. Weight: 1.38 kg
A PC THAT WORKS FOR & WITH YOU
Amplify Productivity With a Copilot+ PC
Copilot+ integrates advanced AI to improve task management through real-time suggestions, automation of routine processes, and personalized insights. It learns your preferences and seamlessly supports everything from creating documents to drafting communications. Plus, with the touch of a key, Copilot launches to help keep you ahead in fast-paced work environments.
ADVANCED-LEVEL PROTECTION
Security Your Business Can Count On
When you need multilevel protection, ThinkShield security solutions have got you covered. Discrete Trusted Platform Module encrypts critical data. Biometrics provide secure login with a fingerprint reader and facial recognition with the optional infrared (IR) camera. There’s even human presence detection that works with the PrivacyGuard display to ensure your big ideas remain yours!
THINKPAD TOUGH
Durability Your Business Can Rely On
We use MIL-STD-810H for a balance of reliability and durability in ThinkPad laptops. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensure these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.
PRIVACY. CLARITY. SAFETY.
To Touch, or Not To Touch
Choose from several display options that include touchscreen capability, high brightness and wide-angle viewing. There’s a PrivacyGuard option to further ensure data security when working in public. Most choices are certified Eyesafe® to ward off fatigue and strain.
CREDIBILITY & COLLABORATION
Sustainability
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry-leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
3-year, Courier or Carry-in; 1Y Premier WHB (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects)
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Carbon fibre, Polycarbonate (PC) |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 226V |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 4 |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 2100 MHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 8 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Maximum turbo power | 37 W |
| Processor base power | 17 W |
| Performance cores | 4 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 97 TOPs |
| NPU performance up to | 40 TOPs |
| GPU performance up to | 53 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics 130V |
| Audio | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Upgradable |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | ENG-UK, US English |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Copilot+ PC | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 57 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.38 kg |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.61 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | T |
| Product family | ThinkPad |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.