Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD) AMD Ryzen™ 7 PRO 8840HS Mobile workstation 35.6 cm (14") Touchscreen WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) UK English Black
KEY FEATURES
- AMD Ryzen 7 PRO 8840HS (8C/16T, 3.3/5.1GHz, 8MB L2/16MB L3)
- 14" WUXGA (1920x1200) IPS 400nits 45% NTSC Touch
- 1x 16GB SODIMM DDR5-5600 Non-ECC
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- AMD Radeon 780M Graphics
- Windows 11 Pro
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (AMD). Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7 PRO, Processor model: 8840HS, Processor frequency: 3.3 GHz. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon 780M. Product colour: Black
Portable Powerhouse to Push Your Limits
Boasting robust processing capabilities, the 14″ Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 mobile workstation is driven by AMD Ryzen™ PRO processors. Pro-grade AMD Radeon™ graphics deliver seamless rendering of high-quality image and video files. Plus, tackle heavy-duty computing tasks with dedicated AI engines that allow for extended productivity all day long.
Accomplish More From Anywhere
The P14s Gen 5 is built for improved efficiency and portability. It ensures reliable connectivity with advanced WiFi and optional WWAN technology to stay online on the go. And, enjoy robust ports and swift memory for seamless multitasking. Ideal for power users and entry-level professionals, it achieves peak performance without breaking the bank.
Boundless Brilliance in Every Visual
Savor visual excellence on the P14s Gen 5 AMD workstation with up to a 2.8K OLED display and touchscreen options. Slim bezels maximize viewing area for an immersive experience. But the best part? Choose displays with TÜV Eyesafe® low blue light-certification to prevent eye strain and 3M optical solutions to optimize brightness and power usage.
Get Ready for Anything With Extended Comfort
Our lightweight mobile workstation comes with an improved keyboard design for easy access and a customizable Trackpoint Quick Menu. Its dual-fan system and well-placed rear vents facilitate superior cooling. And the Communication Bar atop boasts a 5MP camera and high-fidelity mics for crisp audio-visual quality — perfect for online collaboration.
Empowering Workflows With Certified Excellence
The powerful P14s Gen 5 AMD mobile workstation features independent software vendor (ISV)-certified apps (ANSYS®, AVID®, etc.) that guarantee reliable and consistent performance for heavy workloads. It’s certified ENERGY STAR® 8.0 to reduce costs. Plus, it’s partially comprised of recycled plastics and metals and comes in plastic-free packaging.*See the complete list of ISV certifications
Protected Data, Proven Resilience
The P14s workstation delivers enduring data-device protection with advanced ThinkShield security features. The discrete Trusted Platform Module (dTPM) uses encryption, while the biometric fingerprint reader enables secure login. Moreover, it’s rigorously tested to meet MIL-STD-810H standards to withstand extreme conditions and enhance durability.
3-year, Courier or Carry-in; 1Y Premier Support from 3Y Depot Windchill bundles (CPN), CO2 Offset 0.5 ton (2nd Generation Carbon Offset Projects)
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Product colour | Black |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Carbon fibre, Glass fibre, Polycarbonate (PC) |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 PRO |
| Processor generation | AMD Ryzen PRO 8000 Series |
| Processor model | 8840HS |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| L3 cache | 16 MB |
| L2 cache | 8 MB |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Total processor performance up to | 39 TOPs |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| Audio | |
|---|---|
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Audio system | Dolby Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | No |
| Operating system language | English |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 52.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on, SSD, Supervisor |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ENERGY STAR 9.0EPEAT Gold RegisteredRoHS compliantTCO Certified, generation 10 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.31 kg |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height | 17.7 mm |
| General | |
|---|---|
| Product series | P |
| Product family | ThinkPad |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.