Lenovo ThinkCentre neo 30s Gen 5 Intel® Core™ i5 i5-13420H 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro SFF PC Black
KEY FEATURES
- Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E)/12T, P-core 2.1/4.6GHz, E-core 1.5/3.4GHz, 12MB
- 1x 16GB SO-DIMM DDR5-5200
- 512GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal
- Intel UHD Graphics
- Windows 11 Pro
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo ThinkCentre neo 30s Gen 5. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-13420H. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM, Memory clock speed: 5200 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Power supply: 180 W. Chassis type: SFF. Product type: PC. Weight: 4.63 kg. Product colour: Black
1-year, Courier or Carry-in + 1Y Onsite from 1Y Depot WHB (CPN)
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-13420H |
| Processor cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Efficient cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 12 |
| Maximum turbo power | 95 W |
| Processor base power | 45 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | No |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX203 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Chassis: Black, Bezel: Grey |
| Volume | 8.2 L |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Number of speakers | 1 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | English |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 180 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 92.5 mm |
| Depth | 291.7 mm |
| Height | 339.5 mm |
| Weight | 4.63 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product series | neo |
| Product family | ThinkCentre |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Slim ODD Bracket Kit |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.