Lenovo 500e Yoga Chromebook 12.2" Touch Laptop | Intel N N100 8 GB 64 GB eMMC ChromeOS
KEY FEATURES
- Intel N100 (4C/4T, Max Turbo up to 3.4GHz, 6MB)
- 12.2" WUXGA (1920x1200) IPS 300nits Glossy / Anti-fingerprint 50% NTSC 60Hz Corning Gorilla Glass TÜV Low Blue Light Touch
- 8GB LPDDR5-4800
- 64GB eMMC 5.1
- Intel UHD Graphics
- ChromeOS
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Lenovo 500e Yoga Chromebook. Product type: Chromebook, Form factor: Convertible (Folder). Processor family: Intel® N, Processor model: N100. Display diagonal: 31 cm (12.2"), HD type: WUXGA, Display resolution: 1920 x 1200 pixels, Touchscreen. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: LPDDR5-SDRAM. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics. Operating system installed: ChromeOS. Product colour: Grey
Rugged, compact 2-in-1 for the classroom
- Touchscreen Chromebook for teachers & students
- 2-in-1 with 360° hinge to switch into tablet mode
- Intel® CPU for power, flash storage for speed
- Bigger—with sharper visuals—than previous gen
- Durable: MIL-SPEC tested, spill-resistant keyboard
- Fast WiFi & optional LTE WWAN for connectivity
- Earth-friendly packaging; optional garaged pen
Warranty: 1-year, Courier or Carry-in
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Graphite Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 31 cm (12.2") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display surface | Gloss |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N100 |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Flash memory | 64 GB |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard backlit | No |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity (Watt-hours) | 47 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Fingerprint reader | No |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.32 kg |
| Width | 287 mm |
| Depth | 208 mm |
| Height | 18.9 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Stylus pen | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.