HP Fortis G1i 14 inch Chromebook Intel® N N150 35.6 cm (14") HD 8 GB 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax)
KEY FEATURES
- Intel N150 (up to 3.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 6 MB L3 cache, 4 cores, 4 threads)
- ChromeOS
- 35.6 cm (14") diagonal HD display
- Intel UHD Graphics
- 8 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard), 64 GB eMMC
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP Fortis G1i 14 inch Chromebook. Product type: Chromebook, Form factor: Clamshell. Processor family: Intel® N, Processor model: N150. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: HD, Display resolution: 1366 x 768 pixels. Internal memory: 8 GB. Total storage capacity: 64 GB, Storage media: eMMC. On-board graphics card model: Intel® UHD Graphics
Work worry-free with a ruggedized Chromebook
The HP Fortis G1i 14 inch Chromebook provides performance in a rugged design. It features a large, 14-inch screen, an Intel quad-core processor[7], plenty of memory, and long battery life for productivity throughout the day. Work collaboratively and confidently with the reinforced 180-degree lay-flat hinge and HP Privacy Camera.
1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
24/7 Customer support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Black |
| Colour name | Jet black |
| Form factor | Clamshell |
| Market positioning | Cloud computing |
| Country of origin | China, Thailand |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | SVA |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® N |
| Processor model | N150 |
| Processor boost frequency | 3.6 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | MaxxAudio |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speakers manufacturer | Waves |
| Number of microphones | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| WLAN controller model | MediaTek MT7921 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Microphone in | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard colour name | Jet black |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP segment | Business |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 2 |
| Battery capacity (Watt-hours) | 47 Wh |
| Battery weight | 190 g |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; 5% ocean-bound plastic in speaker enclosure; Contains at least 3.5% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.63 kg |
| Width | 330 mm |
| Depth | 230 mm |
| Height | 22 mm |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 8 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 0.5 |
| Carbon emissions (Logistics) | 4 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 127 |
| Total carbon footprint | 140 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 198990504827 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| UNSPSC-code | 43211503 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.