Klevv 48GB (2x24GB) 6000MHz CL30 DDR5 GAMING RAM MODULE 30-36-36-76 1.35V CRAS V RGB KIT
KEY FEATURES
- Unprecedented Speed - Breakthrough performance with our fastest ever RAM delivering speeds of up to 8400MT/s.
- Exquisite Heatsink Design - Distinctive tone-on-tone colour design with elegant side lighting effect and compact, low clearance design of 44mm high.
- Splendid RGB Lighting - Create your own colour combination seamlessly with a full range of RGB light support for numerous lighting combination and immersive lighting.
- Superior Aluminium Heatsink - Utilising premium quality, refined aluminium to always ensure extraordinary cooling.
- Built-in PMIC for Improved Power Management - Featured with on-board PMIC for enhanced power supply stability as well as efficiency. On-die ECC for Efficient Error Correction - Long-term reliability through ODECC technology
- Intel® XMP 3.0 & AMD EXPO™ Ready - Support Intel® XMP 3.0 & AMD EXPO™ one-click overclocking to unlock blazing-fast performance in no time.
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Klevv 48GB (2x24GB) 6000MHz CL30 DDR5 GAMING RAM MODULE 30-36-36-76 1.35V CRAS V RGB KIT. Component for: PC/Server, Internal memory: 48 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 24 GB, Internal memory type: DDR5, Memory clock speed: 6000 MHz, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 30
6000MT/s - Capacity 48GB - Kit 2 x 24GB - Technology DDR5
The KLEVV CRAS V RGB is the next generation of DDR5 Gaming RAM designed for AAA games offering unparalleled performance, speed, flexibility and RGB colour support customisation. Engineered for ground-breaking performance and extreme overclocking the CRAS V RGB DDR Memory Modules can reach speeds of up to 8400 MHz, KLEVV’s fastest card yet! Made from premium materials including high-quality, refined aluminium for the heatsink to ensure effective and efficient thermal conductivity. The compact size and design mean installation is hassle-free, with a height of just 44mm, the CRAS V RGB offers low clearance to maximize your freedom in selecting ideal configuration.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 48 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 24 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory clock speed | 6000 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| CAS latency | 30 |
| Memory data transfer rate | 6000 MT/s |
| Memory ranking | 1 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Module configuration | 3072M x 64 |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| AMD Extended Profiles for Overclocking (EXPO) | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | Yes |
| Lead plating | Aluminium |
| Backlight colour | RGB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 44 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Height | 8 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 139 mm |
| Package depth | 155 mm |
| Package height | 13 mm |
| Package weight | 169 g |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )