Kingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter
KEY FEATURES
- Superior transfer speeds up to 200MB/s*
- Ideal for mobile gaming, drones, action cams, and Android™ devices
- U3 & V30 speed performance
- Supports A2 app performance class
- Durable
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kingston Technology 64GB microSDXC Canvas Go Plus Gen4 200MB/s A2 U3 V30 Card + Adapter. Capacity: 64 GB, Flash card type: MicroSD, Flash memory class: Class 10, Internal memory type: UHS-I, Read speed: 200 MB/s, UHS Speed Class: Class 3 (U3), Video Speed Class: V30. Product colour: Black, Turquoise
For mobile gaming, drones, action cams and Android™ devices
Kingston’s Canvas Go! Plus microSD is designed for adventure seekers and mobile gamers who demand high performance on the go. With lightning-fast transfer speeds of up to 200MB/s*, it streamlines your workflow, allowing you to spend more time capturing and creating.
Optimised for action cameras and drones, the U3 and V30 speed ratings enable smooth, uninterrupted recording of stunning 4K Ultra-HD videos, even in fast-paced scenarios. Whether you're documenting extreme sports or capturing breathtaking aerial footage, the Canvas Go! Plus delivers reliable, lag-free performance.
For mobile gaming enthusiasts, the A2 Application Performance Class ensures faster app load times and seamless gameplay on smartphones and tablets. Say goodbye to frustrating delays and hello to an enhanced gaming experience wherever you are.
With an optional SD adapter, the Canvas Go! Plus provides added versatility, making it compatible with a wide range of SD-enabled devices.
Superior speeds
Capture content and transfer faster in Full HD & 4K UHD with speeds up to 200MB/s.*
Ideal for drones and action cameras
High speeds with UHS Speed Class 3 (U3) & Video Speed Class 30 (V30) ratings.
Supports A2 app performance class
Experience faster app load times and seamless gameplay.
Lifetime
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Flash card type | MicroSD |
| Flash memory class | Class 10 |
| Read speed | 200 MB/s |
| UHS Speed Class | Class 3 (U3) |
| Internal memory type | UHS-I |
| Application performance class | A2 |
| Video Speed Class | V30 |
| Supported file systems | exFAT |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Turquoise |
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 11 mm |
| Height | 1 mm |
| Weight | 0.23 g |
| Memory adapter size (WxDxH) | 32 x 24 x 2.1 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Memory adapter included | SD |
| Package width | 101.6 mm |
| Package depth | 5.59 mm |
| Package height | 114.3 mm |
| Package weight | 12.73 g |
| Package type | Blister |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) case width | 114.3 mm |
| Master (outer) case length | 120.7 mm |
| Master (outer) case height | 94 mm |
| Master (outer) case gross weight | 368.58 g |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )