Kingston FURY Renegade 48 GB (2x24 GB) DDR5 Memory Kit | CL38, XMP, Heatsink, ARGB
KEY FEATURES
- Dynamic, customisable RGB lighting effects**
- Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology™
- Engineered to maximise performance
- Tap into extreme overclocking potential
- Intel® XMP 3.0 certified
- Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers***
- Aggressive aluminium heat spreader design
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Kingston Technology FURY 48GB 7200MT/s DDR5 CL38 DIMM (Kit of 2) Renegade RGB XMP. Component for: PC, Internal memory: 48 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 24 GB, Internal memory type: DDR5, Memory form factor: 288-pin DIMM, CAS latency: 38
Up to 8800MT/s*
Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB memory enhances your machine’s performance and style. Ultra-fast memory offers 8000MT/s UDIMMs, 8800MT/s CUDIMMs and uses FURY CTRL™ software to provide 18 customisable RGB lighting effects. With our patented Infrared Sync Technology, enjoy some of the smoothest, most synchronised PC lighting out there. Kingston FURY Renegade DDR5 RGB memory is ideal to squeeze maximum performance from a PC without compromising reliability. Modules are Intel® XMP 3.0 Certified to make overclocking a breeze and come 100% factory tested at the advertised speed.
Game in style with Kingston FURY™ Renegade DDR5 RGB** memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Give your system the performance boost and flair needed to stay on top with UDIMM or CUDIMM module types for ultra-fast memory at up to 8000MT/s with UDIMMs and 8800MT/s* with CUDIMMs, while utilising FURY CTRL™, 18 customisable RGB lighting effects. Kingston FURY Renegade DDR5 RGB features sleek, newly designed black & silver or white & silver heat spreaders with dynamic light bars featuring 12 LEDs that utilise Kingston’s patented Infrared Sync Technology to provide smooth, synchronised RGB lighting effects that complement the look of the latest PC builds.
Whether you’re creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers. 100% factory tested at speed and backed by a limited lifetime warranty and over 35 years of expertise, dependable Kingston FURY Renegade DDR5 RGB gives you the best of both worlds: extreme performance and maximum peace of mind.
Dynamic RGB lighting and aggressive heat spreader design
Bring your system to life with 18 preset RGB lighting** effects utilising Kingston FURY CTRL or the motherboard manufacturer’s RGB software with the sleek newly designed black and silver or white and silver aluminium heat spreaders with black PCB.
Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology™
Ensure your RGB lighting effects stay in perfect lock-step with Kingston’s patented Infrared Sync Technology.
Engineered to maximise performance
With UDIMM speeds up to 8000MT/s and CUDIMM speed of 8800MT/s*, Kingston FURY Renegade DDR5 RGB features enhanced overclocking performance with improved stability at higher speeds for AI PC workloads and other rigorous computing demands.
Tap into extreme overclocking potential
DDR5 ushers in a whole new era of memory technology to make extreme overclocking a more stable option than previous generations. On-die ECC delivers more reliable DRAM components, an on-board PMIC balances power when and where it’s needed, and two independent 32-bit subchannels provide dramatic increases in data efficiency for multi-core processors.
Intel® XMP 3.0 certified
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze with advanced pre-optimised factory timings, speeds and voltages for overclocking performance. Renegade DDR5 RGB features a programmable PMIC for XMP 3.0, supporting up to two customisable profiles to optimise your own unique timings, speeds and voltages saved directly to the DIMM.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers***
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
Lifetime
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Internal memory | 48 GB |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 24 GB |
| Internal memory type | DDR5 |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| ECC | No |
| On-Die ECC | Yes |
| CAS latency | 38 |
| Memory data transfer rate | 7200 MT/s |
| Memory ranking | 1 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Module configuration | 3072M x 64 |
| Row cycle time | 38 ns |
| Refresh row cycle time | 295 ns |
| Row active time | 32 ns |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Programming power voltage (VPP) | 1.8 V |
| SPD profile | Yes |
| Cooling type | Heatsink |
| Backlight | Yes |
| Lead plating | Gold |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| JEDEC standard | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | FURY |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 7.66 mm |
| Depth | 133.3 mm |
| Height | 44 mm |
| Weight | 104.78 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 129.5 mm |
| Package depth | 16 mm |
| Package height | 171.4 mm |
| Package weight | 164.9 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 181.6 mm |
| Master (outer) case length | 254 mm |
| Master (outer) case height | 147.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 2.66 kg |
| Products per master (outer) case | 15 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Country of origin | China, Taiwan |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )