iiyama ProLite XCB3497WQSNPH-B1 computer monitor 86.4 cm (34") 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD LED Black
KEY FEATURES
- 86.4 cm (34") Black
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s) Built-in camera
- USB upstream port type: USB Type-C HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Curved
- Maximum refresh rate: 120 Hz Response time: 0.4 ms Response time (MPRT): 0.4 ms
- 3440 x 1440 pixels UltraWide Quad HD Panel type: VA
- Energy efficiency class (SDR): F ErP, TCO CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Is this monitor designed to support long working hours comfortably?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
What features does this monitor include to reduce eye strain during extended use?
Description
iiyama ProLite XCB3497WQSNPH-B1. Display diagonal: 86.4 cm (34"), Display resolution: 3440 x 1440 pixels, HD type: UltraWide Quad HD, Display technology: LED, Display surface: Matt, Response time: 0.4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
Meet the XCB3497WQSNPH — a 34" curved all-in-one monitor designed for effortless efficiency. With a built-in KVM switch and USB-C dock, you can seamlessly control multiple devices and connect your laptop with a single cable. The vibrant VA panel delivers stunning colors, deep contrast, and wide viewing angles for an immersive experience. Plus, smart features like a 5MP autofocus webcam with Windows Hello, a height-adjustable ergonomic stand, and eye-care technologies keep you comfortable and productive all day.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Panel type | VA |
| Response time (MPRT) | 0.4 ms |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 0.4 ms |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Display technology | LED |
| Display surface | Matt |
| Screen shape | Curved |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Contrast ratio (typical) | 3000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.232 x 0.232 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 180 kHz |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Display diagonal (metric) | 86.7 cm |
| Colour depth | 8 bit |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Performance | |
|---|---|
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Megapixel | 5 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Business |
| Product colour | Black |
| Certification | TCO Certified, CE, TÜV-GS, EAC, PSE, RoHS support, ErP, WEEE, VCCI, REACH, UKCA |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-C |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 95 W |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Number of downstream ports | 4 |
| Built-in KVM switch | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | 23 - 5° |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Russian |
| Number of OSD languages | 10 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 31.7 kWh |
| Power consumption (typical) | 32 W |
| Power consumption (standby) | 32 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP, TCO |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 807 mm |
| Depth (with stand) | 239.5 mm |
| Height (with stand) | 592.5 mm |
| Weight (with stand) | 9.7 kg |
| Width (without stand) | 807 mm |
| Depth (without stand) | 239.5 mm |
| Height (without stand) | 443 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort, USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 940 mm |
| Package depth | 198 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 14.2 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Width | 807 mm |
| Depth | 239.5 mm |
| Weight | 9.7 kg |
| Touchscreen | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control panel | Joystick: Power/ Menu (Centre), Forward/ Signal Select, Backward, Left/ i-Style colour/ ECO/ BlueLight Reducer, Right/ Volume |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, Eco, ACR, OD, AdaptiveSync, motion blur reduction, X-Res technology, black tuner), colour settings (6-axis, i-Style colour, blue light reducer, gamma, RGB range, colour temp.,), OSD (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, OSD background, DDC/CI control, display information), language, miscellaneous (sharpness, video mode adjust, opening logo, power LED, Mac address, USB charge, USB C speed), KVM (HDMI1, HDMI2, DisplayPort, USB C), input select, audio settings (volume, mute audio), webcam, recall |
Frequently Asked Questions
Is this monitor designed to support long working hours comfortably?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
What features does this monitor include to reduce eye strain during extended use?
Is this monitor a good choice for multi-monitor setups?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )