iiyama ProLite TW1025LASC-B3PNR computer monitor 25.6 cm (10.1") 1280 x 800 pixels WXGA LED Touchscreen Multi-user Black
KEY FEATURES
- 25.6 cm (10.1") Black
- Built-in speaker(s) Built-in camera
- Screen shape: Flat
- Response time: 25 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 1280 x 800 pixels WXGA Panel type: IPS
- ErP CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
iiyama ProLite TW1025LASC-B3PNR. Display diagonal: 25.6 cm (10.1"), Display resolution: 1280 x 800 pixels, HD type: WXGA, Display technology: LED, Response time: 25 ms, Native aspect ratio: 16:10, Viewing angle, horizontal: 160°, Viewing angle, vertical: 160°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub. VESA mounting. Product colour: Black
The ProLite TW1025LASC-B3PNR touch panel PC is a perfect choice for high-use environments such as booking rooms, information desks or other corporate and hospitality applications. The Optical Bonded Projective Capacitive (PCAP) 10-point touch technology ensures a seamless and accurate touch response and a lower light reflection, in addition, the display is protected against humidity and potential moisture development. Thanks to the pre-installed Android 13 operating system, it is possible to easily customize the monitor by installing applications directly to it. The Power over Ethernet technology (POE) allows to provide both data connection and power by a single cable, simplifying all installations. Thanks to the NFC/RFID reader, the touch panel PC allows to communicate wirelessly with enabled devices or tags within close proximity and the RGB Led bar will clearly and intuitively indicate the availability status of the room. Additionally, it integrates effortlessly with iiSignage² , iiyama’s Content Management System (CMS), giving you full control over your messages and advertising, in landscape portrait and face-up position. Together with the built-in 5 megapixel camera, microphone and speakers it offers limitless, interactive installation possibilities.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 25.6 cm (10.1") |
| Display resolution | 1280 x 800 pixels |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness | 390 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Response time | 25 ms |
| HD type | WXGA |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 160° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.1692 x 0.1692 mm |
| Viewable size, horizontal | 21.7 cm |
| Viewable size, vertical | 13.5 cm |
| Display diagonal (metric) | 25.5 cm |
| Surface hardness | 6H |
| Colour depth | 8 bit |
| Performance | |
|---|---|
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Operating system version | 13 |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Megapixel | 5 MP |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Glass thickness | 1.85 mm |
| Front bezel colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | No |
| USB Touch port | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Cable management | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC adapter output voltage | 12 V |
| Power supply type | External |
| Network | |
|---|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11b |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 259.5 mm |
| Depth (with stand) | 28 mm |
| Height (with stand) | 178.5 mm |
| Weight (with stand) | 1.1 kg |
| Weight (without stand) | 1.6 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 363 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 225 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Google applications | Google Chrome, Gmail, Google Calendar |
| Packaging content | AC adapter, interchangeable plugs (EU/UK), cable cover/wall mount |
| Built-in processor | Yes |
| Width | 259.5 mm |
| Height | 178.5 mm |
| Depth | 28 mm |
| Weight | 1.1 kg |
| USB ports quantity | 3 |
| Brightness | 390 cd/m² |
| Active display area (W x H) | 216.6 x 135.4 mm |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Control panel | Power switch |
| User controls | Power switch |
| Touch method | finger, glove (latex), capacitive stylus |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )