iiyama ProLite T2252MSC-W2AG computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Touchscreen White
KEY FEATURES
- 54.6 cm (21.5") White
- Built-in speaker(s)
- USB upstream port type: USB Type-B HDMI DisplayPorts quantity: 1
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 100 Hz Response time: 5 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 1920 x 1080 pixels Full HD Panel type: IPS
- Energy efficiency class (SDR): D ErP CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
iiyama ProLite T2252MSC-W2AG. Display diagonal: 54.5 cm (21.4"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 5 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting. Product colour: White
Enjoy smooth and intuitive control with the ProLite T2252MSC-W2AG, a 21.5" Full HD touchscreen built for natural and precise touch. Its DeepContrast PCAP+ (Projective Capacitive) 10-point touch technology ensures instant responsiveness, vivid contrast and reduced reflections thanks to optical bonding, in addition, the display is protected from moisture and potential condensation development. The anti-fingerprint and anti-glare coating keeps the screen clean and easy to read, while the IPS panel delivers rich colours and consistent image quality from any angle. Designed for comfort and efficiency, the adjustable stand supports ergonomic positioning, and the integrated cable management system keeps your workspace neat. With built-in audio and versatile connectivity (HDMI, DisplayPort, USB 3.2 hub), it offers a clean and flexible setup. Sleek edge-to-edge glass and a refined white design make it as stylish as it is functional – perfect for interactive signage, retail, POS, hospitality and creative spaces.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness | 215 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 5 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.249 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 86 kHz |
| Vertical scan range | 55 - 76 Hz |
| Viewable size, horizontal | 47.9 cm |
| Viewable size, vertical | 26 cm |
| Display diagonal (metric) | 54.6 cm |
| DDC/CI | Yes |
| Surface hardness | 7H |
| Colour depth | 8 bit |
| Performance | |
|---|---|
| Palm rejection | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Front bezel colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of upstream ports | 1 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Number of downstream ports | 2 |
| USB Touch port | Yes |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Tilt angle range | -5 - 90° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 10 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 12.8 kWh |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 0.7 A |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 493.5 mm |
| Depth (with stand) | 239.5 mm |
| Height (with stand) | 361.5 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| USB cable length | 1.5 m |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 560 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 6 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, cTUVus, EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Other features | |
|---|---|
| Power cable length | 1.8 m |
| Packaging content | Screwdriver |
| Width | 493.5 mm |
| Height | 361.5 mm |
| Depth | 239.5 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| USB ports quantity | 2 |
| Brightness | 215 cd/m² |
| Active display area (W x H) | 478.6 x 260 mm |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Control panel | Joystick: right/menu/enter, left/input/exit, up/eco, down, power |
| User controls | picture adjust (brightness, contrast, i-Style, adv. contrast, ECO, OD, X-Res technology), color settings (gamma, RGB range, color temp.), image settings (video mode adjust, blue light reducer, sharp & soft), OSD (horizontal position, vertical position, time, background), extra (reset, DCC/CI, signal select, volume, mute, opening logo, led, touch switch) |
| Touch method | stylus, finger, glove (latex) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )