iiyama ProLite B1980S-W1 computer monitor 48.3 cm (19") 1280 x 1024 pixels SVGA LED White
KEY FEATURES
- 48.3 cm (19") White
- Height adjustment 15 cm Built-in speaker(s)
- HDMI HDMI version: 1.4 DisplayPorts quantity: 1 DisplayPort version: 1.2
- Screen shape: Flat
- Maximum refresh rate: 75 Hz Response time: 3 ms Response time measurement type: GTG (Gray to Gray)
- 1280 x 1024 pixels SVGA Panel type: TN
- Energy efficiency class (SDR): D ErP CE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
How does this monitor enhance productivity in an office setting?
Description
iiyama ProLite B1980S-W1. Display diagonal: 48.3 cm (19"), Display resolution: 1280 x 1024 pixels, HD type: SVGA, Display technology: LED, Response time: 3 ms, Native aspect ratio: 5:4, Viewing angle, horizontal: 170°, Viewing angle, vertical: 160°. Built-in speaker(s). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: White
Designed for business, this LED-backlit monitor features 15cm height adjustability and screen rotation, allowing you to position the screen perfectly for ergonomic posture and optimal viewing comfort. With a 3ms response time and high contrast, the B1980S is ideal for a wide range of business applications. sRGB and gamma correction functions ensure precise adjustment of even the finest color nuances. Additionally, the monitor is equipped with integrated speakers for added convenience.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 48.3 cm (19") |
| Display resolution | 1280 x 1024 pixels |
| Native aspect ratio | 5:4 |
| Panel type | TN |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time | 3 ms |
| HD type | SVGA |
| Display technology | LED |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 12000000:1 |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.294 x 0.294 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 80 kHz |
| Viewable size, horizontal | 37.6 cm |
| Viewable size, vertical | 30.1 cm |
| Display diagonal (metric) | 48 cm |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NTSC coverage (typical) | 72% |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Business |
| Product colour | White |
| Illuminated stand | No |
| Feet colour | White |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Adjustable height (max) | 15 cm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | -60 - 60° |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Number of OSD languages | 11 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 10.9 kWh |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 0.3 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ErP |
| General | |
|---|---|
| Product family | ProLite |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 411 mm |
| Depth (with stand) | 245.5 mm |
| Height (with stand) | 603 mm |
| Weight (with stand) | 4.5 kg |
| Width (without stand) | 411 mm |
| Depth (without stand) | 49 mm |
| Height (without stand) | 453 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Cables included | AC, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 490 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 416 mm |
| Package weight | 5.6 kg |
| Package type | Box |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, WEEE |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Width | 411 mm |
| Depth | 245.5 mm |
| Weight | 4.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Control panel | Power, Menu, + / Volume, -/ Eco, Signal Select (Auto) |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, i-Style colour, ACR, Eco, OD, X-Res technology), image setup (blue light reducer, sharpness), colour settings (gamma, 6-axis, colour temp.), audio settings (volume, mute), OSD settings (H. position, V. position, OSD time, OSD rotate, language), extra (reset, DDC/CI control, signal select, HDMI range, opening logo, power LED, information) |
Frequently Asked Questions
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
Is the screen flicker-free and does it include blue light reduction for eye comfort?
How does this monitor enhance productivity in an office setting?
Does this monitor have built-in speakers?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )