i-tec Thunderbolt 3 Travel Dock Dual 4K Display + Power Delivery 60W
KEY FEATURES
- Connect up to two 4K external monitors or one monitor in 8K/30 Hz resolution
- Power delivery: up to 60 W (power adapter not included)
- DisplayPort and HDMI port available
- 1x USB 3.1 Gen 2 (10 Gbps) and 1x USB 2.0 will allow you to easily connect your USB devices and peripherals
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides reliable, robust and high-speed Internet connection supporting 10/100/1000 Mbps speeds
- Combined jack for audio and microphone
- Supports Windows 10, macOS X
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
i-tec Thunderbolt 3 Travel Dock Dual 4K Display + Power Delivery 60W. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt 3, USB Power Delivery up to: 60 W. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Product colour: Black. Width: 100 mm, Depth: 100 mm, Height: 28 mm
Docking station combining compact size with extreme performance supported by Thunderbolt 3 technology. Though the station is designed primarily for use on your travels due to its size and weight, its performance is not limited by any compromises! Video resolution of up to 8K, or 2x 4K, on both Windows 10 and macOS. It is also the first docking station built on Thunderbolt 3 technology and designed primarily for travelling professionals. The station supports laptop charging via a USB-C (TB3) port with up to 60 W*. This will allow you to charge any laptop, even those that require a charging output of 100 W (e.g. a MacBook Pro 16“), though the charging may take a little longer. Naturally, the station also features an integrated LAN port, USB ports (one of which offers bitrates of up to 10 Gbps) and support for audio output and microphone. * The docking station must be used in combination with your USB-C power adapter (not included) in order to function properly.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| DC-in jack | No |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Wireless charging | No |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 100 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 28 mm |
| Weight | 210 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.