i-tec Thunderbolt 3 3x Display Docking Station + Power Delivery 96W
KEY FEATURES
- Connect up to three 4K external monitors or one monitor in 8K/30 Hz resolution
- Power delivery: 96 W
- DisplayPort, HDMI and Thunderbolt 3 ports available
- 4x USB 3.1, 1x USB 3.1 Gen 2 with quick charge support and 2x USB-C Gen 2 ports (10 Gbps) to easily connect your USB devices and peripherals
- Gigabit Ethernet RJ-45 provides reliable, robust and high-speed Internet connection supporting 10/100/1000 Mbps speeds
- Combined jack for audio and microphone on the front panel
- SD card reader
- Kensington lock protects against theft, particularly in shared offices or public spaces
- On/off switch for maximum energy savings
- The station features VESA support, allowing smart vertical installation behind a VESA compatible monitor
- Supports Windows 10, macOS X
- Includes a 170 W (20 V, 5 A) professional adapter and 70 cm Thunderbolt 3 cable
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
i-tec Thunderbolt 3 3x Display Docking Station + Power Delivery 96W. Connectivity technology: Wired, Host interface: Thunderbolt 3, USB Power Delivery up to: 96 W. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s. Product colour: Black, Compatible memory cards: SD, Cable lock slot type: Kensington. Power source type: AC, Output voltage: 20 V, Output current: 8.5 A. Width: 210 mm, Depth: 90 mm, Height: 31 mm
This docking station is designed to be used with any laptop, tablet or smartphone regardless of type, brand or operating system. All that is needed is for your laptop/tablet/phone to have a free Thunderbolt 3 or USB-C port capable of transmitting video signal.
Connect this docking station via a Thunderbolt 3 interface and gain access to the fastest data transfer available today. It is 8x faster than the standard USB port. With this speed, you can, for instance, back up 250 GB of data in less than a minute, or copy a film in Blu-Ray quality in under two seconds!
Do you enjoy detailed graphics with high resolution? If so, then this station can allow you to connect to up to three* external monitors or TVs with up to 4K resolution! And of course, you can enjoy truly smooth video thanks to high refresh rate of 60 Hz.
* Information: if you are working with macOS, you can only use a maximum of two external monitors (if connected to three monitors, two of the monitors will display the same image)
Printer? Keyboard? Mouse? External hard drive or flash drive? Charging cable for your phone? You can connect all your devices to the docking station quickly and easily. In addition, you can connect to the Internet thanks a LAN port, eliminating any worries with variable speed and quality of Wi-Fi networks.
The Thunderbolt 3 port has so many tricks up its sleeve! Provided your laptop or tablet supports power delivery through this port, you gain the ability to connect all you need (data transfer, Internet, video and power supply) using a single cable.
Are you using Windows? Do you not make regular backups of your documents, pictures or videos? Install our free i-tec Docker Pro add-on (i-tec.cz/dockerpro) and you can start backing up your data immediately and, more importantly, easily. Connect any hard drive or flash drive to your docking station and the rest is a matter of a few mouse clicks.
One of the most powerful docking stations on the market! Crystal clear video quality, on up to three monitors* to boot, fast Internet and the ability to transmit data at speeds of up to 4 GB per seconds thanks to a TB3 port with the fastest data transmission (up to 40 Gbps). The station can power your laptop with up to 96 W (more than sufficient for the vast majority of laptops, including for instance MacBook Pro 16“)
Integrated DP 1.4 protocol allows you to connect the docking station to a monitor with resolution of up to 8K (if the resolution is also supported by your laptop), or to two or three monitors with 4K resolution.
Naturally, the station features a number of USB ports, LAN port, support for audio output and microphone, and even an SD card reader.
* Information: if you are working with macOS, you can only use a maximum of two external monitors (if connected to three monitors, two of the monitors will display the same image).
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 96 W |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Output current | 8.5 A |
| Output voltage | 20 V |
| Compatible power plug types | UK |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 31 mm |
| Weight | 414 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 270 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 1.37 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Cables included | Thunderbolt |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.