HYTE FAN- -FA12-BB-4 computer cooling system Processor 12 cm Black 4 pc(s)
KEY FEATURES
- Efficient hybrid-blade design
- Quiet & reliable fluid dynamic bearings
- Extended-range PWM control
- Abrasion resistant braided sleeving
- Vibration reducing isolators
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HYTE FAN- -FA12-BB-4. Type: Fan, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (max): 1500 RPM, Airflow: 72 m³/h, Maximum air pressure: 1.6 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: Black
Aesthetic Colorways
Stylish and efficient FA12 fan design that’s already color matched to HYTE cases in one of 6 flavors.
High Performance Airflow
Hybrid fan blade design offers the best balance of performance in both airflow (72 CFM) and static pressure (1.6 mm-H2O).
Sleeved PWM Cables
Braided sleeved cables for PWM connectors, allowing a higher range of speeds with more precise control.
Sound Damping
Built-in vibration isolators help cut down on unwanted sounds.
New 4-Pack
HYTE Flow FA12 PC fans now come in a 4-pack for maximum value and complete case coverage.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Airflow | 72 m³/h |
| Maximum air pressure | 1.6 mmH2O |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan noise level (max) | 28 dB |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Fan static pressure | 1.6 mmH2O |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Power | |
|---|---|
| Fan power consumption | 1.8 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.15 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 25 x 120 mm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )