HP ZBook Ultra G1a Copilot+ PC AMD Ryzen AI Max+ PRO 395 Mobile workstation 35.6 cm (14") Touchscreen 2.8K 64 GB LPDDR5x-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro AI Workstation, AI PC Silver
KEY FEATURES
- AMD Ryzen™ AI Max+ PRO 395 (up to 5.1 GHz max boost clock, 64 MB L3 cache, 16 cores, 32 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal 2.8K touch display
- AMD Radeon™ Graphics
- 64 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMe™ TLC M.2 SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP ZBook Ultra G1a. Product type: Mobile workstation, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen AI Max+ PRO, Processor model: 395. Display diagonal: 35.6 cm (14"), HD type: 2.8K, Display resolution: 2880 x 1800 pixels, Touchscreen. Internal memory: 64 GB, Internal memory type: LPDDR5x-SDRAM. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 11 Pro. Product colour: Silver
Transformative AI performance. Redefining workflows.
Unleash groundbreaking performance to take on complex AI workflows. Defy what’s possible on the go with a sleek, thin, battery efficient, AI PC mobile workstation. Simultaneously render and visualize graphic-intensive projects. Work with LLMs locally like never before. This is power redefined.
1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Product type | Mobile workstation |
| Product colour | Silver |
| Colour name | Meteor silver |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Performance |
| Country of origin | China |
| Original brand name | HP |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | IPS |
| Display surface | Gloss |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| DCI-P3 coverage | 100% |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen AI Max+ PRO |
| Processor generation | AMD Ryzen AI PRO 300 Series |
| Processor model | PRO 395 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 32 |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory data transfer rate | 8533 MT/s |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 4 |
| Speaker power | 1 W |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Mobile network connection | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB4 Gen 3x2 ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Power Delivery | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Clickpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Keyboard special features | Spill-resistant |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Copilot+ PC | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP speaker type | HP Quad Speakers |
| HP Connection Optimizer | Yes |
| HP Support Assistant | Yes |
| HP front camera | HP Webcam 5MP |
| HP Artificial Intelligence | AI Workstation, AI PC |
| HP segment | Business |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt-hours) | 74.5 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 140 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Fingerprint reader | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Certificates | |
|---|---|
| Low halogen | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | Low Halogen17; HP paper-based packaging is from recycled or certified sources; At least 60% post-consumer recycled plastic; Bulk packaging available; External power supply 90% efficiency |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, TCO10 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.57 kg |
| Width | 312.2 mm |
| Depth | 214.6 mm |
| Height | 18.1 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | ZBook Ultra |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 10 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 0.8 |
| Carbon emissions (Logistics) | 20 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 171 |
| Total carbon footprint | 200 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Keyboard included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 8471300000 |
| Technical details | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 198990829722 |
| Other features | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Support service included | HP 1 Year Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Supplied AC adapter type | AC |
| UNSPSC-code | 43211503 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebooks products found.