HP USB-C Dock G5
KEY FEATURES
- Designed with universal compatibility in mind, this dock works with both HP and non-HP USB-C- and Thunderbolt™-enabled laptops.[1]
- Avoid a messy desk by using a simple one-cord setup that plugs in multiple devices.
- Rest easy with an HP standard one-year limited warranty.[5]
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP USB-C Dock G5. Connectivity technology: Wired, Host interface: USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C. Product colour: Black, Brand compatibility: HP, Compatibility: ProBook 450 G7 Notebook PC; ProBook 440 G7 Notebook PC; ProBook 430 G7 Notebook PC; ZHAN 66 Pro 14.... Power source type: USB, Power connector: USB Type-C, Power supply: 100 W. Windows operating systems supported: Windows 10, Windows 7, Other operating systems supported: ChromeOS. Width: 122 mm, Depth: 122 mm, Height: 45 mm
Universal docking for today's laptops
Connect your USB-C®-enabled laptop to your displays, accessories, and wired network with the versatile, elegant, and space-saving HP USB-C® Dock G5.
Warranty: One-year limited warranty.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Card reader integrated | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Country of origin | China, Thailand, Mexico |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Compatible with HP laptops, MacBook computers, and other laptops.[2] |
| HP segment | Business |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 100 W |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 122 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 750 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 192 mm |
| Package depth | 156 mm |
| Package height | 165 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Warranty card | Yes |
| Cables included | AC |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| EAN/UPC/GTIN and local identifier(s) | (ABB) 193905208531; (ABU) 193905208586 |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 193905208531, 193905208586 |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 2 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 0.1 |
| Carbon emissions (Logistics) | 0.3 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 7 |
| Total carbon footprint | 10 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Box contents | HP USB-C Dock G5; AC Adapter; AC Power cord; Product notices; Warranty; Quick Start guide |
| Other features | |
|---|---|
| Compatible operating systems | Windows 10; Windows 11; macOS; Chrome OS™ |
| UNSPSC-code | 43211602 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Docks & Port Replicators products found.