HP Pro 400 G9 SFF PC | Intel Core i5-13500 16 GB 512 GB SSD Integrated Graphics | Windows 11 Pro
KEY FEATURES
- Intel Core™ i5-13500 (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel UHD Graphics 770
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
HP Pro 400 G9. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-13500. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM, Memory clock speed: 3200 MHz. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro. Chassis type: SFF. Product type: PC. Weight: 4.2 kg. Product colour: Black
Versatile to meet your ever-changing business needs
The HP Pro SFF 400 Desktop provides users in hybrid work environments with the commercial-grade configuration options and connectivity in a space-saving design. This PC is powered by the latest Intel® processor[2] and protected with always-on security you can trust.
Warranty: 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | 13th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor model | i5-13500 |
| Processor cores | 14 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 20 |
| Maximum turbo power | 154 W |
| Processor base power | 65 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| ECC | No |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Expansion slots | |
|---|---|
| PCI Express x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | SFF |
| Colour name | Jack black |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2023 |
| Country of origin | Czech Republic |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | PC |
| Market positioning | Proven productivity |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; HP Easy Clean; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Easy Clean Keyboard Driver; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial; HPX for CMIT |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (3 years) |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 10 (Common Criteria EAL4+ Certified)(FIPS 140-2 Level 2 Certified); HP Secure Erase; HP Sure Click; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Sense2 |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Manageability Integration Kit Gen 4 (download) |
| HP Software provided | HP NotiFIcations; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; HP Easy Clean; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Easy Clean Keyboard Driver; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial; HPX for CMIT |
| HP segment | Business |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 240 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 270 mm |
| Depth | 95 mm |
| Height | 270 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Package width | 394 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 499 mm |
| Package weight | 7.25 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Numeric keypad | No |
| General | |
|---|---|
| Product family | Pro |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 55 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 1 |
| Carbon emissions (Logistics) | 2 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 173 |
| Total carbon footprint | 230 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 197961463590 |
| Other features | |
|---|---|
| Support service included | HP 3 Years Wolf Pro Security Edition Service. For terms and conditions, please visit https://h20195.www2.hp.com/v2/GetPDF.aspx/4AA8-1150EEE & https://www8.hp.com/h20195/v2/getpdf.aspx/4AA5-7123EEGB.pdf |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Memory module type | UDIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.