HP Elite Mini 805 G8 Mini PC | AMD Ryzen 7 5700GE 16 GB 512 GB SSD Integrated Graphics | Windows 11 Pro
KEY FEATURES
- AMD Ryzen™ 7 5700GE (up to 4.6 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- AMD Radeon™ Graphics
- 16 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 16 GB), 512 GB PCIe NVMe™ M.2 SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Make big impressions with a Mini PC
The highly secure and easily managed HP Elite Mini 805 features a powerful AMD Ryzen™ processor[2], and configuration options to fit your budget. This compact, high-performance PC fits easily into home or office workspaces with HP Run Quiet Design acoustics to help you focus.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor model | 5700GE |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor frequency | 3.2 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 16 |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Realtek |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Realtek RTL8852BE |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2024 |
| Country of origin | China |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Premium |
| Motherboard chipset | AMD PRO 565 |
| Audio chip | Realtek ALC3867 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Management tools | HP Patch Assistant (download) |
| HP segment | Business |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 65 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.45 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 132 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse connectivity | Wired |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Numeric keypad | No |
| General | |
|---|---|
| Product family | Elite Mini |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 26 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 1 |
| Carbon emissions (Logistics) | 1 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 104 |
| Total carbon footprint | 130 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 198415945389 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Keyboard type | USB |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.