HP Elite 800 G9 Mini PC | Intel Core i5-14500T 8 GB 256 GB SSD Integrated Graphics | Windows 11 Pro
KEY FEATURES
- Intel Core™ i5-14500T (up to 4.8 GHz Max Turbo frequency, 24 MB L3 cache, 14 cores, 20 threads)
- Windows 11 Pro
- Intel UHD Graphics 770
- 8 GB DDR5-4800 MT/s (1 x 8 GB), 256 GB PCIe NVMe™ SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
A desktop that can travel
The HP Elite Mini 800 Desktop PC delivers the high-performance needed to develop complex presentations, crunch big numbers, and quickly create compelling content. Equipped with a powerful Intel® processor[2], responsive graphics, and smart deployment options, this is the right PC for big jobs done in small spaces.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor model | i5-14500T |
| Processor cores | 14 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor threads | 20 |
| Number of processors installed | 1 |
| Maximum turbo power | 92 W |
| Processor base power | 35 W |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 256 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 256 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Mini PC |
| Colour name | Jack black |
| Number of 2.5" bays | 1 |
| Product colour | Black |
| Introduction year | 2024 |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Country of origin | China, Thailand |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Motherboard chipset | Intel Q670 |
| Audio chip | Realtek ALC3252 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Pre-installed software | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Support Assistant; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; MyHP; HP Easy Clean; Touchpoint Customizer for Commercial; HP Easy Clean Keyboard Driver; HSA Fusion for Commercial; HSA Telemetry for Commercial |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP Support Assistant | Yes |
| HP Security tools | HP Secure Erase; HP Sure Click; HP Sure Sense; Absolute Persistence module; HP Sure Admin; HP BIOSphere Gen6; HP Client Security Manager Gen7; HP Tamper Lock; HP Sure Start Gen7; HP Sure Run Gen5; HP Sure Recover Gen5; Trusted Platform Module TPM 2.0 Embedded Security Chip shipped with Windows 11 (Common Criteria EAL4+ certified)(FIPS 140-2 Level 2 certified) |
| HP Management tools | HP Client Catalog (download); HP Driver Packs (download); HP Image Assistant (download); HP Client Management Script Library (download); HP Connect for Microsoft Endpoint Manager; HP Manageability Integration Kit (download); HP Patch Assistant (download) |
| HP Software provided | HP Notifications; HP PC Hardware Diagnostics UEFI; HP Connection Optimizer; HP Privacy Settings; HP PC Hardware Diagnostics Windows; HP Desktop Support Utilities; MyHP; HP Easy Clean; HP Easy Clean Keyboard Driver |
| HP segment | Business |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 90 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainable technologies and materials | 45% post-consumer recycled plastic |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 177 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 1.42 kg |
| Package width | 498 mm |
| Package depth | 132 mm |
| Package height | 235 mm |
| Package weight | 2.95 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Input device model | HP 125 Wired Mouse |
| Numeric keypad | No |
| General | |
|---|---|
| Product series | Mini |
| Product family | Elite |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| Total carbon emissions (w/o Use phase) | 26 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 2 |
| Carbon emissions (Logistics) | 1 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 107 |
| Total carbon footprint | 140 |
| Technical details | |
|---|---|
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| EAN/UPC/GTIN identifier(s) | 198415163493 |
| Other features | |
|---|---|
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/1) limited warranty includes 1 year of parts, labor and on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
| Harmonized System (HS) code | 8471500000 |
| Memory module type | SODIMM |
| UNSPSC-code | 43211507 |
| Keyboard type | USB |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.