HP Creator 13.3-inch Laptop Sling
KEY FEATURES
- Protect all your devices, accessories, and projects in their very own spot. Customize the main compartment into all shapes and sizes to fit your equipment with removable padded dividers. With the built-in water-resistant cover[1], you can move fluidly through the world and be up and ready to go whenever inspiration strikes, rain or shine.
- Lightweight construction and heavy duty, yet comfy, travel straps keep you comfortable wherever you are. The quick access 13.3-inch laptop compartment is great for packing up fast or unpacking even faster. Now that's travel ready.
- Get back to making cool things, your other stuff is safe in here. You've got a RFID-blocking pocket to keep your data safe from digital pickpockets and anti-theft zippers, securable with a small D-ring. Now that's some futuristic backpack stuff right there.
- Carrying your devices wherever you go has never felt lighter with a sling that contains 100% recycled plastic in the external material. Now you can create cool stuff on the go knowing that there's 7 less plastic bottles out there[2].
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Create Wherever You Go
Whether you're a professional or an aspiring one, you need to be travel ready when your creativity strikes. Simply slip your 13.3-inch laptop or other creative gear in or out of the easy access compartment the moment inspiration hits. With the water-resistant cover[1] and lightweight design, this sling keeps you ready to make amazing things wherever you are.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Features | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Maximum screen size | 33.8 cm (13.3") |
| Case type | Sling case |
| Material | Plastic, Polyester |
| Product main colour | Navy, Yellow |
| Colour name | Yellow; Navy |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | Fits most 13.3-inch diagonal laptops. |
| Protection features | Water resistant |
| Country of origin | China |
| HP segment | Home |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainable technologies and materials | 100% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Depth | 130 mm |
| Height | 405 mm |
| Weight | 650 g |
| Notebook compartment dimensions (W x D x H) | 226 x 20 x 360 mm |
| Volume | 10 L |
| Package width | 260 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 405 mm |
| Package weight | 680 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Documentation; Sling |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet | 28 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Pallet gross weight | 145 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Notebook Cases products found.