GIGABYTE C400 Midi Tower Black
KEY FEATURES
- Optimized Vertical Airflow Design
- 40L Compact size with ATX Motherboard support
- RGB Fusion with ARGB Connector Hub
- Support Vertical GPU Installation
- Full-Size Tempered Glass Side Panel
- With USB 3.0 x2 and USB 3.2 Gen2 Type-C x1 on I/O panel
- Pre-installed 4 ARGB & PWM fans
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
GIGABYTE C400. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX. Rear fans installed: 1x 120 mm, Rear fans diameters supported: 120,140 mm, Top fans diameters supported: 120,140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 210 mm, Depth: 469 mm, Height: 435 mm
OPTIMIZED VERTICAL AIRFLOW DESIGN
Based on the principle of the stack effect, which enhances the speed of air convection, allowing air to flow rapidly from bottom to top within the chassis, achieving more efficient heat dissipation. The bottom, top, and front panels all feature vented designs, enabling ample intake airflow for internal cooling, thus delivering excellent cooling performance.
40L COMPACT SIZE WITH OUTSTANDING COMPATIBILITY
With a compact size of nearly 40 liters, the AORUS C400 GLASS can support a ATX motherboard, up to 360mm liquid cooling, and even a power-hungry graphics card with thickness thermal design, which strikes a perfect balance between size and compatibility.
MAX COMPATIBILITY
Vertical GPU Installation
TEMPERED GLASS SIDE PANEL
Built with a 4mm black tempered glass side panel, making your PC parts and RGB lighting more attractive and gorgeous. The non-drilled glass design effectively reduces the risk of fragmentation, allowing users to remove it with ease and safety, thus extending the product's lifespan.
RGB FUSION
With 16.7M customizable color options and numerous lighting effects, you can choose lighting effects or synchronize with other devices.
ARGB & PWM CONNECTOR HUB
The built-in ARGB and PWM connector hub is equipped with five 5V 3-pin and five PWM connectors, enabling users to expand their RGB light stripes, create a superb cooling system as well as a fantastic and gorgeous rig.
EASY TO INSTALL.
EASY TO USE.
TOOL-FREE INSTALLATION
Thanks to its modular design, users can easily remove the front, top, and side panels without any tool when updating or changing components.
DETACHABLE FAN AND RADIATOR BRACKET
The detachable bracket is designed for fan and radiator installation on the top panel, which makes assembly easier and more convenient.
DETACHABLE DUST FILTER
The filters keep your PC from accumulating dust, while maintaining optimal cooling performance. The magnetic filter of front and top panels, along with the removable filter at the bottom, make maintenance easy.
I/O PANEL
Provides a USB 3.2 Gen2 Type-C port with a transmission speed of up to 10 Gbps, along with two USB 3.0 ports, audio ports, and a power button.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Glass, Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 8 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Blue, Green, Red |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.8 cm |
| Maximum graphics card length | 36 cm |
| Maximum PSU length | 16 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Bottom fans installed | 3x 120 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 360 mm |
| Bottom radiator fan sizes supported | 360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Depth | 469 mm |
| Height | 435 mm |
| Weight | 8.72 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 562 mm |
| Package weight | 10.1 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )