Gigabyte GeForce RTX 5080 16 GB GDDR7 Overclocked Graphics Card | PCIe 5.0 x16 | 3 x DP and 1 x HDMI | Active Cooling
KEY FEATURES
- Powered by GeForce RTX 5080
- Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
- WATERFORCE Water Block cooling system
- Patented leak detection
- RGB Lighting
- Protective metal back plate
- 4 Years Warranty (Online registration required)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
GIGABYTE AORUS GeForce RTX 5080 XTREME WATERFORCE WB 16G Graphics Card - 16GB GDDR7, 256bit, PCI-E 5.0, 2805MHz Core Clock, 3 x DP 2.1a, 1 x HDMI 2.1b, NVIDIA DLSS 4, GV-N5080AORUSX WB-16GD. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5080, Processor frequency: 2805 MHz. Discrete graphics card memory: 16 GB, Graphics card memory type: GDDR7, Memory bus: 256 bit, Memory clock speed: 30000 MHz. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. DirectX version: 12.0, OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express x16 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 3 fan(s)
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
4 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5080 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Processor frequency | 2805 MHz |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 256 bit |
| Memory clock speed | 30000 MHz |
| Memory bandwidth (max) | 30 GB/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express x16 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | Gigabyte WATERFORCE |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Number of slots | 2 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 850 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | AORUS |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per shipping (inner) case | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 4 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2 kg |
| Length | 208 mm |
| Height | 156 mm |
| Depth | 29 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | Power |
| Package width | 340 mm |
| Package depth | 334 mm |
| Package height | 104 mm |
| Package weight | 3 kg |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )