Fractal Design Pop 2 Air Black TG Midi Tower
KEY FEATURES
- Airflow-focused design with mesh front and top panels and an integrated GPU air guide
- Includes three swept-blade design fans for cooling performance out of the box
- Compatible with powerful gaming components with space for GPUs up to 416 mm in length
- Supports top-mounted radiators up to 360 mm and CPU coolers up to 170 mm in height
- Features RGB fans and an integrated controller for easy lighting adjustments. (RGB version)
- Easily accessible front I/O featuring two USB ports and a combo audio jack
- Clean, modern design featuring a honeycomb mesh pattern and details such as a fabric tab
- Up to 35 mm of cable routing space and two cable routing straps included
- Features a magnetically attached steel top filter and nylon mesh filter for the PSU
- Supports ATX, mATX, and ITX motherboards
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Fractal Design Pop 2 Air Black TG. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Supported power supply form factors: ATX. Front fans installed: 3x 120 mm, Front fans diameters supported: 120 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 215 mm, Depth: 481 mm, Height: 462 mm
Pop 2 Air offers airflow performance with a sleek, intuitive design. With mesh front and top panels, three included fans, a GPU air guide, and support for a 360 mm top radiator, Pop 2 Air helps keep modern gaming components running smoothly.
Airflow-focused design
Keep your components cool with a fine cubic-pattern mesh front and three included swept-blade fans for strong airflow out of the box.
Built for gaming
Build your ideal setup with space for graphics cards up to 416 mm in length and an integrated air guide which directs airflow towards your GPU.
Versatile cooling
Utilize your preferred cooling solution with support for CPU air coolers up to 170 mm in height and top-mounted radiators up to 360 mm.
Smooth experience
Build and upgrade with ease thanks to tool-free access to the main chamber, a magnetically attached top mesh filter, and bracket-free SSD mounts.
Multifunctional I/O
Connect effortlessly with an easily accessible I/O featuring a USB Type-C port (5 Gbps), a USB Type-A port (5 Gbps), and a combo audio jack.
2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 41.6 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,360 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Pop |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 215 mm |
| Depth | 481 mm |
| Height | 462 mm |
| Weight | 7.4 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 300 mm |
| Package depth | 546 mm |
| Package height | 533 mm |
| Package weight | 8.8 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )