Fractal Design Epoch XL Tower Black
KEY FEATURES
- Tower PC Gaming
- ATX, micro ATX, ITX, EATX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5"
- Number of 2.5" bays: 2 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Illumination Multi
- Steel
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Fractal Design Epoch XL. Form factor: Tower, Type: PC, Product colour: Black. Front fans installed: 3x 140 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm, Top fans diameters supported: 140,120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 240 mm, Depth: 503 mm, Height: 509 mm. Package width: 353 mm, Package depth: 602 mm, Package height: 606 mm
Epoch XL delivers refined design and powerful airflow in a spacious format. With three Momentum 14 fans, mesh ventilation, and support for reverse-connector motherboards, it offers high-end cooling and versatile compatibility.
Contemporary design
Integrate your setup seamlessly into your gaming station with clean lines, a tidy interior, and refined details such as a laser-etched aluminum badge.
Generous interior
Create your ideal build with ample space for next-generation components and integrated reverse connector motherboard compatibility.
Powerful fans included
Includes three high-performance Momentum 14 fans, featuring LCP blades and true FDB bearings for improved cooling and quieter operation.
Ventilated airflow
Keep your high-performance components running cool with a clean interior layout and ventilated top and front panels for strong natural airflow.
Ready for gaming
Create a powerful gaming system with space for graphics cards up to 425 mm in length with front-mounted fans, or 395 mm with a front radiator.
Easily accessible
Enjoy a smooth build experience with tool-free access, including a pull-to-remove front panel and a sliding top panel featuring a fabric tab.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, ITX, EATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17.6 cm |
| Maximum graphics card length | 42.5 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 140,120 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 280,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 240 mm |
| Depth | 503 mm |
| Height | 509 mm |
| Weight | 9.75 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 353 mm |
| Package depth | 602 mm |
| Package height | 606 mm |
| Package weight | 11.6 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )