Elo Touch Solutions 0702L 7" Wide LCD Touchscreen Monitor | 800 x 480 10-Touch PCAP USB DisplayLink Anti-Glare
KEY FEATURES
- Touchscreen 17.8 cm (7") LCD/TFT
- 800 x 480 pixels
- 60 Hz 25 ms 500:1
- 3.7 W
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Is this monitor designed to support long working hours comfortably?
What features does this monitor include to reduce eye strain during extended use?
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
Description
Elo Touch Solutions 0702L. Display diagonal: 17.8 cm (7"), Display resolution: 800 x 480 pixels, Display technology: LCD/TFT, Response time: 25 ms, Viewing angle, horizontal: 150°, Viewing angle, vertical: 120°. VESA mounting. Product colour: Black
Touchscreen Monitor The Elo 0702L 7-inch touchscreen monitor offers the same seamless design that spans the entire Elo 02-Series lineup. With a form factor only half an inch thin and a design tailored for ease of integration, the 0702L thrives in customer-facing installations in point-of-sale, brand-loyalty, point-of- information, signage and hospitality applications. With a slim footprint, the 0702L is also well-suited for industrial kitchen equipment controllers and kitchen display systems.
Single-Cable Connection
Using DisplayLink technology, the 0702L provides a single-cable solution that combines power, video and touch signals into one USB connection. By reducing the number of cables from 3 to 1, installation is a breeze, and you never have to worry about a power adapter again. DisplayLink technology supports Windows, Android and Linux operating systems.
Well-Suited for…
Every business is different. Whether you need a customer-facing, point-of-sale touchscreen to display a transaction or an interactive display in a restaurant to enable guests to view the menu and make their orders, the 0702L provides the features to meet your installation needs with a modern, sleek aesthetic.
Mount With Flexibility
Customers demand a seamless shopping experience from the moment they enter the store through check-out. From stands and pole mounts to shelf mounts, wall mounts and 3rd-party VESA mounts, the touchscreens can be integrated with ease.
Brilliant Displays from 7 to 27-inches
The clear glass touchscreens with Elo's industry-leading TouchPro® PCAP technology offer wide viewing angles with impeccable image clarity, resolution and light transmission for accurate touch response and vivid images. Capable of handling up to 10 simultaneous touches, the 02-Series touchscreen monitors provide an enhanced tablet-like experience.
EloCareSM – We Have Your Back
When a technology outage happens, retailers, restaurants and business operators want to know the right person to call, right away. EloCare offers services you can count on in case the unexpected happens.
Built-to-Last
The 02-Series Touchscreen Monitors deliver the quality and reliability Elo is known for and are backed by our 3-year standard warranty with an optional extension to 5 years. We pride ourselves on being one of the best manufacturers in the market—we design and build the complete solution, with touch integrated from the start. Our robust touchscreen solutions offer flexibility for diverse environments and have undergone rigorous testing to ensure the longest life possible for our products, and your maximum ROI.
Warranty: 3-year
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 17.8 cm (7") |
| Display resolution | 800 x 480 pixels |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Response time | 25 ms |
| Display technology | LCD/TFT |
| Screen shape | Flat |
| Aspect ratio | 5:3 |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 150° |
| Viewing angle, vertical | 120° |
| Display number of colours | 16.2 million colours |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| OmniTapps Multitouch compatibility | No |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| International Protection (IP) code | IP54, IP65 |
| Certification | cUL, IC, CCC, CE, FCC, UL, VCCI, CB, RCM, NOM |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Micro-USB ports quantity | 1 |
| USB Touch port | Yes |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 3.7 W |
| Power consumption (off) | 1.9 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (without stand) | 180.6 mm |
| Depth (without stand) | 117.2 mm |
| Height (without stand) | 17.7 mm |
| Weight (without stand) | 350 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Cables included | Micro-USB |
| Quick start guide | Yes |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 95 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package weight | 650 g |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85285210 |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen type | Multi-user |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Touchscreen | Yes |
| Display viewable area (HxV) | 154.08 x 85.92 mm |
Frequently Asked Questions
Is this monitor designed to support long working hours comfortably?
What features does this monitor include to reduce eye strain during extended use?
Can this monitor rotate into portrait mode for coding or document work?
Is this monitor a good choice for multi-monitor setups?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )