DELL Pro QCM1250 Intel® Core™ i5 i5-14500T 8 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Micro PC Mini PC Black
KEY FEATURES
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core i5-14500T (24MB Cache)
- 8GB DDR5-SDRAM (1 x 8) & 512GB SSD
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DELL Pro QCM1250. Processor family: Intel® Core™ i5, Processor model: i5-14500T. Internal memory: 8 GB, Internal memory type: DDR5-SDRAM. Total storage capacity: 512 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: Intel UHD Graphics 770. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 90 W. Chassis type: Micro PC. Product type: Mini PC. Weight: 1.16 kg. Product colour: Black
Ultracompact desktops designed to maximise efficiency and productivity in small workspaces.
1 Year Basic Onsite
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i5 |
| Processor generation | Intel® Core™ i5 (14th gen) |
| Processor model | i5-14500T |
| Processor cores | 14 |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.7 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor threads | 20 |
| Number of processors installed | 1 |
| Maximum turbo power | 92 W |
| Processor base power | 35 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 8 GB |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory data transfer rate | 4800 MT/s |
| Memory channels | Single-channel |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Graphics | |
|---|---|
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card model | Intel UHD Graphics 770 |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| LAN controller | Intel WGI219LM |
| Wi-Fi | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenna type | 2x2 |
| Antenna design | Internal |
| Bluetooth | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DC-in jack | Yes |
| Number of front USB ports | 2 |
| Number of rear USB ports | 4 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Design | |
|---|---|
| Chassis type | Micro PC |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Market positioning | Business |
| Motherboard chipset | Intel® Q870 |
| Audio chip | Realtek ALC3204 |
| Audio system | High Definition Audio |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Trial software | Activate Your Microsoft 365 For A 30 Day Trial |
| Power | |
|---|---|
| Power supply | 90 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50 / 60 Hz |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | -15.2 - 3048 m |
| Non-operating altitude | -15.2 - 10668 m |
| Operating vibration | 0.26 G |
| Non-operating vibration | 1.37 G |
| Operating shock | 40 G |
| Non-operating shock | 105 G |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Climate +, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 36 mm |
| Depth | 178 mm |
| Height | 182 mm |
| Weight | 1.16 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Display included | No |
| Mouse included on selected markets | Dell Optical Mouse-MS116 - Black |
| Keyboard included on selected markets | Dell Wired Keyboard - KB216 - UK (QWERTY) - Black |
| General | |
|---|---|
| Product family | Pro |
| Carbon footprint | |
|---|---|
| PAIA version | GaBi version 1, 2024 |
| Carbon emissions (End-of-Life) | 0.54 |
| Carbon emissions (Use) | 33.45 |
| Carbon emissions (Logistics) | 2.17 |
| Carbon emissions (Manufacturing) | 41.52 |
| Total carbon footprint | 77.6 |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No PCs/Workstations products found.