DeepCool FL12R-3 IN 1 Computer case Fan 12 cm Black 3 pc(s)
KEY FEATURES
- Computer case Fan 12 cm 2150 RPM
- 33.9 dB 55 cfm 2.59 mmH2O Fluid Dynamic Bearing (FDB)
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 120 x 120 x 25 mm
- Black
- 3 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DeepCool FL12R-3 IN 1. Type: Fan, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 2150 RPM, Airflow: 93.45 m³/h, Maximum air pressure: 2.59 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Product colour: Black
The FL12R was meticulously engineered by the DeepCool team to provide a unique light effect with reversed fan blade, ensuring high performance, low noise, and outstanding quality. Three FL12R fans are included in this package.
A LUMINOUS HALO
FL12R integrates a total of 36 ARGB Gen2 LEDs, with the halo ring elevating its design aesthetics to a whole new level.
REVERSE FAN BLADE
Say goodbye to the "cross" on the other side - now you can use the fan as an intake fan and enjoy uninterrupted RGB fan look on both intake and exhaust.
UNCOMPROMISED PERFORMANCE
Equipped with a long-life fluid dynamic bearing. The FL12R PWM fans boast exceptional cooling specs while remaining relatively quiet.
500-2150 RPM±10%
55 CFM
2.59 mmAq≤33.9 dB(A)
DURABLE MATERIALS
The entire structure and dynamic balance are further strengthened by using an enhanced composite material based on PBT for the frames and polycarbonate for the fan blades.
SECURE CONNECTION
The 8-pin connectors, integrated with PWM and ARGB SYNC, provide a more accessible and safer user installation experience.
REDUCED VIBRATIONS
Full-coverage rubber pads at each corner guarantee minimal fan vibration and ensure that noises resulting from uneven mounting pressure are minimized.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 2150 RPM |
| Noise level (high speed) | 33.9 dB |
| Maximum airflow | 55 cfm |
| Airflow | 93.45 m³/h |
| Maximum air pressure | 2.59 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 1.8 W |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.15 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 543 g |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Other features | |
|---|---|
| LED voltage | 5 V |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )