DeepCool CH560 DIGITAL WH ARGB Midi Tower PC Case White | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Midi Tower PC
- ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5" HDD/SSD combo cage
- Number of 2.5" bays: 3 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Illumination Multi Tempered glass panel(s) Anti-dust filter
- ABS, Steel, Tempered glass
- White
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DeepCool CH560 DIGITAL WH. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX, PS2. Front fans installed: 3x 140 mm, Front fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 230 mm, Depth: 458 mm, Height: 471 mm
CH560 DIGITAL WH
The next generation of airflow cases from DeepCool has arrived, and they are indeed glorious. The CH560 DIGITAL WH is a newly designed mid-tower case with a concentrated focus on increased airflow throughout the entire chassis. Three bright PWM enabled 140mm ARGB fans are mounted in front of the pure white main compartment, a hybrid side panel, and a dual status digital screen sets the CH560 DIGITAL WH apart from the competition.
CH560 DIGITAL WH
HIGH AIRFLOW CASES REIMAGINED
A BREATH OF FRESH AIR
The CH560 DIGITAL WH provides exceptional airflow from all sides of the case, from the high airflow front to the hybrid tempered glass side panel, cool air is always available for the modern power-hungry components.
HYBRID AIRFLOW GLASS SIDE PANEL
A unique tempered glass and mesh hybrid side panel provides a crystal-clear view into the heart of your system while also supplying modern GPUs with additional ventilation: a functional yet elegant design.
REAL-TIME DUAL-STATUS DIGITAL DISPLAY
Monitor vital CPU and GPU information from the cockpit of your gaming station with the integrated double-status digital screen. Choose between CPU and GPU temperatures, utilization, or both (switches between temperature and utilization in 5-second intervals). A simple to use application will give you control of the display statuses.
MAXIMUM COOLING CAPACITY
The CH560 DIGITAL WH has a plethora of cooling configurations, from the ability to mount 360mm radiators on the top and front to the three included 140mm ARGB fans up front and a 120mm ARGB at the rear—the cooling configurations are endless.
YES, IT FITS!
With the ability to support up to E-ATX motherboards, 175mm tall CPU coolers, 380mm GPUs, and 170mm PSUs, the CH560 DIGITAL WH can be configured with a wide range of modern components.
BIGGER, BRIGHTER, BETTER
Three luminous PWM enabled 140mm ARGB fans come pre-installed on the front of the CH560 DIGITAL WH and introduce an abundant amount of fresh air into the chassis, these fans are mounted outside of the main compartment to provide maximum clearance for the largest of GPUs while maintaining a smaller footprint. The rear 120mm ARGB fan is also PWM enabled and will exhaust the warm air out of the chassis.
STRESS-FREE BUILDING
Building and maintaining the CH560 DIGITAL WH is a breeze: the magnetic hybrid panel with an optional security screw, magnetic air filters, integrated GPU support arm, and 26mm of cable management space behind the motherboard tray make life with a computer a little bit easier.
CONVENIENCE AT ARM'S REACH
Everything necessary for daily routines is within reach with a Type-C, two USB 3.0 ports, and a hybrid audio port, all conveniently located on the case I/O panel.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | ABS, Steel, Tempered glass |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 38 cm |
| Maximum PSU length | 17 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Depth | 458 mm |
| Height | 471 mm |
| Weight | 7.7 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )