DeepCool AK400 Digital PRO Processor Air cooler 12 cm Black 1 pc(s)
KEY FEATURES
- Processor Air cooler 12 cm
- Supported processor sockets: LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5
- 60.89 cfm 2.91 mmH2O
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 120 x 120 x 25 mm
- Black
- 1 pc(s)
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
DeepCool AK400 Digital PRO. Type: Air cooler, Fan diameter: 12 cm, Maximum air pressure: 2.91 mmH2O. Width: 97 mm, Depth: 126 mm, Height: 156 mm. Product colour: Black
AK400 DIGITAL PRO
The AK DIGITAL air coolers have gone pro with their newest iteration. The AK400 DIGITAL PRO has been upgraded in many aspects, including a multi-data point screen, visual color temperature warnings, and CTT 2.0 heatpipe technology. A very worthy step up in not just aesthetics but cooling performance.
AK400 DIGITAL PRO
DIGITAL COOLERS GO PRO
ENHANCED CPU STATUS SCREEN
The sleek and shiny screen of the AK400 DIGITAL PRO has been enhanced to show more than just the temperature; usage and wattage have been added and are displayed at the same time. The display is controlled via DeepCool software and only requires an open USB 2.0 header.
VISUAL TEMPERATURE ALERTS
The temperature warning alert system has also been upgraded to have a color-coded visual indicator: under 80 °C, the indicator will stay green; between 80 and 90°C, it will be a bright orange; when things get warm above 90 °C, it will go red, and you will start to see flashes.
OPTIMIZED COOLING
An upgrade to DeepCool's newest Core Touch Technology 2.0 dramatically improves direct-touch heatpipe coldplates. The heatpipes have been optimized and laid out to promote the best possible thermal transfer directly from the CPU IHS. As a result, CTT 2.0 provides a bump in cooling performance.
PROVEN AK ZERO DARK DESIGN
An all-black variation of the dominant AK400 high-performance CPU cooler. The same premium-quality materials, featuring four advanced copper heat pipes, a dense matrix pattern tower heat sink, and a silent FDB fan, produce a powerful winning formula for high performance cooling in a ZERO DARK raven design.
KEEP YOUR COOL
Upgraded to the newly designed FT12 SE fans with a true fluid dynamic bearing, the AK PRO models will get a PWM fan with a blade profile that has been optimized for the perfect balance of airflow and static pressure while minimizing the fan acoustics.
SIMPLIFIED MOUNTING
The durable mounting hardware provides a simple installation process that ensures proper contact and equal pressure on mainstream Intel and AMD platforms.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | Air cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 60.89 cfm |
| Maximum air pressure | 2.91 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Fan noise level (max) | 25 dB |
| Fan bearing technology | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 1750 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Number of fan blades | 9 |
| Number of heat pipes | 4 |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Fan power consumption | 3 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.25 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 97 mm |
| Radiator width | 6 cm |
| Radiator depth | 12 cm |
| Radiator height | 15.2 cm |
| Depth | 126 mm |
| Height | 156 mm |
| Weight | 862 g |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Heat pipes diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| LED voltage | 5 V |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )