Corsair FRAME 5000D RS Midi Tower White
KEY FEATURES
- Fully-modular design for next-level customization
- 4x RS140 Fans with daisy-chain connections
- InfiniRail Fan Mounting System for easier building
- Triple 360mm radiator support
- GPU anti-sag stabilization arm
- Compatible with reverse connector motherboards
- RapidRoute 2.0 pegboard motherboard tray and cable looms
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Corsair FRAME 5000D RS. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Supported power supply form factors: ATX. Front fans installed: 3x 140 mm, Front fans diameters supported: 120,140,200 mm, Side fans diameters supported: 120,140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5", SSD form factor: 2.5". Width: 250 mm, Depth: 556 mm, Height: 542 mm
BUILD WITH THE BEST
50 SERIES GPUs ARE HERE
Pair a next-gen GPU with quality CORSAIR components for top-shelf performance and no hassles, right out of the box.
BUILD YOUR WAY
ENDLESS MODULAR POSSIBILITIES
The revolutionary FRAME Modular Case System redefines customization. Want to upgrade the motherboard tray to billet aluminum? Want to replace your front I/O panel for more USB ports? Now you can.
This case evolves with your needs, offering near limitless options for upgrades and changes.
FAN FOCUSED
INFINIRAIL FAN MOUNTING SYSTEM
This steel multi-point mounting system provides unmatched flexibility for front and roof fan configurations. Easily slide the rail to mount fans up to 200mm (140mm in the roof) exactly where you need them, ensuring targeted airflow without limitations of fixed mounting points.
MORE ROOM TO CHILL
SUPPORT FOR UP TO A 420mm RADIATOR
Boost your cooling with three mounting locations for up to a 420mm radiator up top and 360mm on the front and the side. You can mount up to 14x 120mm fans simultaneously, ensuring continuous cool air intake and efficient hot air exhaust.
AIR BENDING
FOUR RS140 FANS INCLUDED
RS140 PWM fans feature daisy-chainable connections for easy setup. Their magnetic dome bearings minimize friction, delivering a perfect combination of high airflow and quiet operation.
IMPROVED COOLING
UP TO 12% MORE AIRFLOW
Engineered for maximum airflow and minimal resistance, the new 3D Y-pattern steel front panel ensures a smooth, unobstructed path for cool air, enhancing overall cooling.
MAKE IT YOUR OWN
DESIGNED TO BE MODIFIED
Customize the FRAME 5000D with a variety of premium, easy-to-install accessories.
NEXT-LEVEL CABLE MANAGEMENT
RAPIDROUTE 2.0
CORSAIR has upgraded RapidRoute to version 2.0, featuring a pegboard motherboard tray with detachable and rotatable tie-down buckles and all-new cable looms to easily wrap excess cable lengths for a tidy and professional appearance.
FUTURE PROOF
GET IN THE FRAME
Ensure your build has excellent airflow with careful cable routing and support for the latest motherboards and graphics cards.
NO VISIBLE CABLES
Fully compatible with reverse-connector motherboards from Asus, MSI, and Gigabyte, allowing for unobstructed airflow and a super-clean build.
SAG-FREE GRAPHICS CARDS
Every CORSAIR FRAME 5000D includes a GPU Anti-sag Stabilization Arm to keep your GPU steady, so you never have to worry about damaging your PCIe slot.
CABLE SHROUD
Keep unused and overly long cables out of sight with the cable shroud for a clean and organized interior.
ARGB LIGHT STRIP
An RGB light strip above the front I/O adds a dash of customizable color to the front of the chassis.
WIDE COOLING FLEXIBILITY
Customize your cooling setup with room for up to 14x 120mm fans, plus versatile radiator mounting options including up to triple 360mm radiators in the roof, front, and side.
MODERN FRONT PANEL I/O
Puts your connections within easy reach, including a USB 3.2 Gen 2 Type-C Port, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a combination audio/microphone jack.
2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 6 |
| Number of expansion slots | 8 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Front |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17.5 cm |
| Maximum graphics card length | 45 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140,200 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 4 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Front radiator fan sizes supported | 240,280,360 mm |
| Side radiator fan sizes supported | 240,280,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,240 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 240,280,360,420 mm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 250 mm |
| Depth | 556 mm |
| Height | 542 mm |
| Weight | 15.5 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )