Corsair 5000T Midi Tower Black
KEY FEATURES
- Sleek, uniquely contoured steel chassis
- Compatible with reverse connector motherboards
- Removable mesh front and roof high airflow panels
- Fits up to 10x 120mm or 4x 140mm fans and multiple 360mm radiators
- Blank canvas - No pre-installed fans or lighting
- RapidRoute Cable Management System
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Corsair 5000T. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Supported power supply form factors: ATX. Front fans diameters supported: 120,140 mm, Side fans diameters supported: 120 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm. Supported HDD sizes: 3.5", SSD form factor: 2.5". Width: 255 mm, Depth: 545 mm, Height: 550 mm
TURN HEADS
STRIKING COUNTOURS
Make a striking impression with this sleek, uniquely contoured chassis. Builder-friendly features help your build reach its full potential, ensuring it's as impressive on the inside as it is on the outside.
GET READY FOR YOUR NEXT BUILD
NEXT-GEN GPUs ARE COMING
Check which of our components will work with the next-generation of GPUs out of the box.
BREATHING SPACE
HUGE COOLING POTENTIAL
The spacious interior accommodates up to 10x 120mm or 4x 140mm cooling fans, as well as multiple 60mm-thick radiators, including up to a 360mm in front or side and a 360mm push/pull in the roof.
FULLY FEATURED
Equipped with everything you need to build a powerhouse PC.
REMOVABLE FRONT AND ROOF AIRFLOW PANELS
Mesh panels are optimized for high airflow with a unique design that maximizes venting, easily removable for quick access.
TWO CONVENIENT TOOL-FREE HINGED SIDE PANELS
Enjoy easy access with one hinged tempered glass panel that shows off your system, and one hinged steel panel on the other side.
CORSAIR RAPIDROUTE CABLE MANAGEMENT SYSTEM
Route your cables quickly and easily through a hidden channel, with a roomy 46mm of space behind the motherboard.
ATTENTION TO DETAIL
REVERSE MOTHERBOARD SUPPORT
Validated for use with ASUS BTF, MSI Project Zero, and Gigabyte Project Stealth motherboards featuring connections on the back of the board, so your view isn’t spoiled by cables.
A BREEZE TO BUILD IN
With a modern design approach to a mainstream PC format, the 5000T Series has the convenient features to take the hassle out of your build.
REUSABLE SCREW BOX
Never lose an important screw again thanks to the included reusable screw box holding everything you need securely locked away.
DOUBLESHOT GROMMETS
Enjoy frustration-free cable installation with soft rubber inner grommets for easy cable passthrough and hard rubber outers that securely hold the grommet in place.
QUIKTURN FAN SCREWS
As robust and secure as traditional screws, CORSAIR QuikTurn™ fan screws make adding fans to your system a breeze, useful when you’re filling up a case this size.
WIDE COOLING FLEXIBILITY
Customize your cooling setup with room for up to 10x 120mm fans, plus versatile radiator mounting options including up to dual 360mm radiators.
The 5000T has more than enough space to accommodate and cool your most ambitious build.
MODERN FRONT PANEL I/O
Puts your connections within easy reach, including a USB 3.2 Gen 2 Type-C Port, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a combination audio/microphone jack.
2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel, Tempered glass |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 3 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 45 cm |
| Maximum PSU length | 25 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 240,280,360 mm |
| Side radiator fan sizes supported | 240,360 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 240,280,360 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 255 mm |
| Depth | 545 mm |
| Height | 550 mm |
| Weight | 13.2 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )