Corsair 3500X Midi Tower PC Case White | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Wraparound glass view with removable front and side panels
- Builder-friendly features for a high-performance custom PC
- Side, roof, and PSU fan mounting points for great cooling
- Compatible with ASUS BTF and MSI Project Zero reverse connection motherboards
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
VERSATILITY BUILT-IN
BUILD WITHOUT BOUNDARIES
You don’t need a large footprint to build a decked-out PC. The 3500X accommodates most large graphics cards and CPU coolers, 360mm radiators, and even EATX motherboards – without taking up your entire desk.
For a truly immaculate build, the 3500X is compatible with ASUS BTF and MSI PROJECT ZERO motherboards, keeping your connections and cables out of sight.
THE AIR IN THERE
COOLING PERFORMANCE
Strong cooling is paramount for a modern PC, and the 3500X excels with side, roof, and PSU fan mounts so you can cover all the angles. And with 360mm radiator mounting points in the side and roof, you’ll have plenty of potential for liquid cooling.
A BREEZE TO BUILD IN
With a modern design approach to a mainstream PC format, the 3500X has the convenient features to take the hassle out of your build.
REMOVABLE GLASS PANELS
The front and side tempered glass panels that give the 3500X its signature look are easily removable for quick access.
CABLE ROUTING
A spacious interior and roomy 38mm behind the motherboard make cable routing easy and comfortable.
STORAGE OPTIONS
A removable drive plate accommodates up to 2x HDDs and 2x SSDs simultaneously for all your storage needs.
WIDE COOLING FLEXIBILITY
Customize your cooling setup with room for up to 10x 120mm fans, plus versatile radiator mounting options including up to 360mm in the side and roof.
MODERN FRONT PANEL I/O
Puts your connections within easy reach, including a USB 3.2 Gen 2 Type-C Port, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a combination audio/microphone jack.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel, Tempered glass |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | EATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Cable management | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 41 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Liquid cooling capability | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 240 mm |
| Depth | 460 mm |
| Height | 506 mm |
| Weight | 9.71 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Manual | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )