Cooler Master S600 Midi Tower PC Case Black | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Midi Tower PC Gaming
- ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5,5.25"
- Number of 2.5" bays: 5 Number of 3.5" bays: 4 Number of 5.25" bays: 1
- Anti-dust filter
- Plastic, Steel
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Cooler Master Silencio S600. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX, PS2. Front fans installed: 1x 120 mm, Front fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5,5.25", Compatible memory cards: MMC, SD. Width: 209 mm, Depth: 478 mm, Height: 470.5 mm
The Silencio S600
The Silencio is a silent case that makes no compromises in thermal performance. Sound dampening material surrounds the system build, rubber padding cushions all included fans, and a removable cover shields noise that escapes from the top panel. The Silencio S600 is available with either a tempered glass or a sound-dampened steel side panel.
For demanding systems, the top panel’s Sound Dampening Cover can be removed for increased ventilation. Paired with the front panel’s ventilation, directionally taking in air through the mesh, silence can be accomplished without sacrifice. The subtle ventilation takes in air from three sides of the sound-dampened front door, with the mesh filter aimed toward the bottom for an efficient intake of air.
Sound Dampening Material – Sound dampening material minimizes noise from the pre-installed fans, the power supply, all steel panels, the steel front door, and all storage mounting points for 2.5” and 3.5” drives.
Tempered Glass or Sound-Dampened Steel – The Silencio S600 is available in two versions. Seamless tempered glass to show the system build or sound-dampened steel for optimal noise reduction.
Removable Sound Dampening Cover – The top cover can be removed for increased ventilation or kept in place to reduce noise.
Reversible, Steel Front Door – The sound-dampened, steel front door features a reversible mounting system that is capable of opening in two directions.
SD Card Reader – The I/O Panel features an SD Card Reader for rich connectivity.
Headset Jack – The single 4 pole headset jack features both audio and microphone capabilities simultaneously so that separate jacks are not needed.
Silencio Fans – Two Silencio FP 120mm PWM fans are pre-installed with rubber padding to reduce noise. To connect additional fans, one 4pin 1-to-3 splitter is included.
Graphics Card Support Up To 398mm – Generous clearance space is provided to support the latest graphics cards.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Plastic, Steel |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of 3.5" bays | 4 |
| Number of 2.5" bays | 5 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | No |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.7 cm |
| Maximum graphics card length | 39.8 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 1x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Fan speed | 800 - 1400 RPM |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Silencio |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5,5.25" |
| Compatible memory cards | MMC, SD |
| Card reader integrated | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 209 mm |
| Depth | 478 mm |
| Height | 470.5 mm |
| Weight | 8.43 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 290 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 552 mm |
| Package weight | 9.72 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Volume | 44.8 L |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )