Cooler Master Elite 502 Midi Tower White
KEY FEATURES
- Midi Tower PC Gaming
- ATX, EATX, ITX, micro ATX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5"
- Number of 2.5" bays: 2 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Illumination Multi Tempered glass panel(s) Anti-dust filter
- Steel
- White
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Cooler Master Elite 502. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: White. Power supply location: Bottom, Supported power supply form factors: ATX. Front fans installed: 3x 120 mm, Front fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 230 mm, Depth: 474 mm, Height: 481 mm
Effortless Efficiency
Elite 502
The Elite 502 delivers exceptional cooling and performance with its advanced mesh front panel for enhanced airflow. Designed for mid-to-entry-level builders, it supports up to a 420mm radiator, 410mm GPUs, and modern back-connector motherboards, offering a streamlined and efficient building experience at an accessible price.
BACK-CONNECTED MOTHERBOARD SUPPORT
Supports back-connected motherboard design, freeing up space at the front of the case and providing 33-35mm of space behind the motherboard tray for easier cable management.
OPTIMIZED AIRFLOW
Equipped with three 120mm ARGB fans, it offers stable cooling performance while adding stunning lighting effects to your build.
ROOM FOR UPDATES
Supports a 410mm GPU, a 170mm CPU cooler, and ample space for future hardware upgrades.
USB TYPE-C SUPPOR
USB Type C port built into the I/O panel allows multi-purpose, streamlined data transmission.
VERSATILE THERMAL OPTIONS
Supports up to seven 120mm fans and either a top-mounted 360mm radiator or a front-mounted 420mm radiator, offering hyper-effective CPU thermal performance.
REMOVABLE HDD CAGE
The HDD cage is completely removable, providing better access during assembly and system upgrades.
2 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Steel |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | ATX, EATX, ITX, micro ATX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 36 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360,420 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Elite |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Depth | 474 mm |
| Height | 481 mm |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )