CiT ELITE Desktop Black 500 W
KEY FEATURES
- Full mesh front panel with 1 x USB 3.0
- Black chassis with 80mm rear cooling fan included
- Micro ATX chassis with a simple design
- Intel Approved TAC2.0 thermal chassis
- Black coated interior
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
The CiT elite is a budget focused Micro-ATX chassis aimed at business and home office solutions. The Elite is one of the best air cooling solutions with a full mesh front panel for a professional look and is equipped with a USB3 port on the front of the I/O panel. The Elite also includes a rear 80mm fan.
The Elite is an ideal choice for anyone looking to build an office or home based PC on a budget.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Desktop |
| Type | PC |
| Material | SPCC |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 5.25" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 3 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 1 |
| Number of external 5.25" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 4 |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| Maximum graphics card length | 33 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | Yes |
| Power supply | 500 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power supply location | Top |
| Supported power supply form factors | ATX |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Number of SATA connectors | 3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Number of front fans supported (max) | 1 |
| Front fans diameters supported | 80 mm |
| Rear fans installed | 1x 80 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 80 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5,5.25" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 173 mm |
| Depth | 371 mm |
| Height | 414 mm |
| Weight | 4.2 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 209 mm |
| Package depth | 405 mm |
| Package height | 445 mm |
| Package weight | 4.8 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )