CHERRY MW 4500 Wireless 45 Degree Mouse, Black, USB
KEY FEATURES
- Particularly ergonomic form in a 45° design
- Precise sensor with 3-level, adjustable resolution
- Status LED indicates low battery charge
- 6 buttons and a scroll wheel
- Pleasant to the touch due to abrasion-proof surface finishing
- Extra small nano receiver
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Because the mouse features 45° angles, you do not need to place your hand completely flat on the CHERRY MW 4500. This results in a more natural hand position, which allows you to work without fatigue and with fewer problems with your wrist and tendons. The resolution can be adjusted to one of 3 levels, with a maximum resolution of 1200 dpi, allowing precise navigation, and is easy to adapt to your preferences. Two additional thumb buttons allow you to jump to the next page or previous page in your Internet browser by touching a button. The extra small nano receiver can remain in your laptop without problems, or will find space in the bottom of the mouse. An all-rounder for the office or for home use!
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Number of movement resolution modes | 3 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Frequency band | 2.4 - 2.483 GHz |
| Certification | CE, FCC, UKCA |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Vertical design | Yes |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Battery technology | Alkaline |
| Power consumption | 35 mA |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Depth | 119 mm |
| Height | 66 mm |
| Weight | 120 g |
| Receiver width | 1.5 cm |
| Receiver depth | 1.9 cm |
| Receiver height | 6 mm |
| Receiver weight | 5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Batteries included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 220 g |
| Package height | 76 mm |
| Technical details | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Products per pallet | 156 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )