ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition mouse Ambidextrous RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A Optical 36000 DPI
KEY FEATURES
- Pro-Tested Form Factor: Mouse shape co-developed with esports professionals to ensure maximum stability and control when flicking and tracking
- Aim Lab Settings Optimizer: Synergistic software analyzes user strengths and play styles to tailor mouse settings uniquely to the player
- Lightweight 54-gram design: Extreme weight reduction through meticulous engineering and innovative bio-based nylon material construction
- ROG AimPoint optical sensor: Next-gen 36,000‑dpi optical sensor with industry-leading < 1% cpi deviation for ultimate precision
- Tri-mode connectivity: Unmatched flexibility with wired USB, low-latency 2.4 GHz RF, plus Bluetooth® mode to pair up to three devices
- ROG SpeedNova wireless technology: Low-latency, reliable wireless performance and optimized energy efficiency in the 2.4 GHz RF mode
- Onboard control: Allows frequently used mouse settings to be adjusted directly by pressing different combinations of mouse buttons
- ROG Micro Switches: Provides 70-million-click lifespan and controlled, consistent click feel
- Anti-slip mouse grip tape: Assures grip and adds a bit of flair
- ROG Paracord and 100% PTFE mouse feet: Quality materials facilitate smooth and fast movements
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition. Form factor: Ambidextrous. Movement detection technology: Optical, Device interface: RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A, Movement resolution: 36000 DPI, Buttons type: Pressed buttons, Buttons quantity: 5, Scroll type: Wheel, Acceleration (max): 50 G. Illumination colour: Multi. Power source: Batteries. Product colour: Black
ROG Harpe Ace Aim Lab Edition
The ultra-lightweight ROG Harpe Ace Aim Lab Edition is a 54-gram wireless gaming mouse with a pro-tested form factor, 36,000-dpi ROG AimPoint optical sensor, ROG SpeedNova wireless technology, tri-mode connectivity, ROG Micro Switches, five programmable buttons, and synergy profile setting functions with the Aim Lab Settings Optimizer.
Unleash Your
Pro Potential
ROG and Aim Lab have joined forces to raise the bar for esports gaming with the ROG Harpe Ace Aim Lab Edition wireless gaming mouse. Designed for esports athletes and aspiring gaming professionals, this ultralight 54-gram mouse includes the Aim Lab Settings Optimizer feature that measures and analyzes gamer performance to create the best-possible settings combination, playing to your strengths.
Unleash the champion within―with the ROG Harpe Ace Aim Lab Edition.
ROG X AIM LAB
ROG and Aim Lab have come together to create the ultimate esports gaming mouse—the ROG Harpe Ace Aim Lab Edition.
Pro-Tested Form Factor
The ROG Harpe Ace is engineered through collaboration with the top esports professionals and world record aimers at Aim Lab. Extensive insight and understanding on the needs of esports players has led our designers and engineers to design 15 different versions of the ROG Harpe Ace, until the delicate balance of shape and weight distribution is achieved.
Aim Lab Settings Optimizer
Every player possesses strengths and traits that are unique. The Aim Lab Settings Optimizer helps determine what yours are ― and then helps set the Harpe Ace to play to your strengths. The software guides you through a series of specially designed tasks and analyzes your FPS gaming habits, then suggests settings that are tailored to your play style.
54 G Ultralight Design
Loaded with a winning form factor and top-class specifications, it is astounding that the Harpe Ace weighs only 54 grams – all the while retaining a durable structure that encompasses components to streamline every player’s journey to excellence.
ROG AimPoint Optical Sensor
The 36,000-dpi ROG AimPoint optical sensor features an industry-leading < 1% cpi deviation, allowing you to track and flick with absolute precision.
ROG Micro Switches
The ROG Micro Switch has a 70-million-click lifespan. To minimize switch force deviation between the left and right mouse buttons, switches with gram-force deviation within the +/-5 (g) range are sorted together to ensure a consistent click feel.
Onboard Customization
Preset Mouse Settings To-Go
The onboard customization feature allows you to calibrate and adjust DPI, polling rate, lift-off distance, or do a hardware reset on the fly wherever you go. This flexibility makes the Harpe Ace ideal when participating in esports tournaments—simply connect it to your device, and you’re ready to go.
ROG-Patterned Grip Tape
Bundled mouse grip tape gives you a more secure grip while also adding a bit of flair.
Smooth and Swift Glide
The ROG Paracord and 100% PTFE mouse feet allow for ultra-smooth and snag-free mouse movement.
Aura Lighting
Take style to the next level through an endless spectrum of colors or preset effects with Aura Sync RGB lighting.
Armoury Crate
Use the free ROG Armoury Crate software to adjust performance and surface calibration settings, program and map buttons, customize Aura Sync RGB lighting effects, and more.
Dare to Be Green
We at the Republic of Gamers are on a mission to create a sustainable future where all gamers can flourish on the planet we call home.
Every step counts, and as part of ROG’s commitment to creating a more sustainable future, use of plastics in the packaging of ROG Harpe Ace Aim Lab Edition has been reduced, accounting for no more than 1% by weight.
For those who dare, join us on our journey as we make the world a better place.
ROG Ace Esports Collection
Designed with professionals and crafted for every champion.
Check out the ROG Ace esports collection.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Gaming |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth + USB Type-A |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Movement resolution | 36000 DPI |
| Mouse tracking speed | 650 ips |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Number of programmable buttons | 2 |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Acceleration (max) | 50 G |
| Polling rate | 1000 Hz |
| Buttons durability (million clicks) | 70 |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Rechargeable | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Required charging power (max) | 2.5 W |
| Required charging power (min) | 0.15 W |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | ROG |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 127.5 mm |
| Depth | 63.7 mm |
| Height | 39.6 mm |
| Weight | 54 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| AC adapter included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| User guide | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )