be quiet! Light Base 500 LX Black Midi Tower
KEY FEATURES
- Angled slide-out fan frame on the side routes air directly to the GPU
- Fans can be installed in the lowered fan bay to line up perfectly with the case floor
- 4 preinstalled Light Wings LX 120mm PWM fans for extraordinary airflow and impressive illumination
- ARGB controller button and ARGB fan hub
- Spacious design for radiators up to 360mm, and ATX motherboards
- 2 possible PSU positions enable backside connector motherboards
- Dust filters in the side and the bottom
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
be quiet! Light Base 500 LX Black. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Supported power supply form factors: ATX, PS2. Side fans installed: 3x 120 mm, Side fans diameters supported: 120 mm, Rear fans installed: 1x 120 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 305 mm, Depth: 432 mm, Height: 436 mm
LIGHT BASE 500 LX BLACK
Core performance and aesthetics
Light Base 500 LX Black stands for a clean design and the core values of gaming: performance, accessibility and functionality.
ELEVATED ELEGANCE
Cool design, cooler GPU
The angled fan frame in the side is not only a testament to elegance and functionality but also directs more air towards the GPU – a part that traditionally requires a lot of it. It provides a neat triangular cutout that works as an efficient air intake. For an easy installation of fans, it slides out to the top. Cable management is easier than ever before with a channel that hides your equipment elegantly. If you install additional fans in the bottom, they line up perfectly with the case floor due to a lowered fan bay.
4 PREINSTALLED LIGHT WINGS LX
Wait, how many fans?!
Light Base 500 LX Black features 4 preinstalled Light Wings LX fans. The rear fan is a Light Wings LX 120mm, the fans on the side are Light Wings LX 120mm PWM fans with reversed fan blades. All fans feature 16 LEDs inside their hub of the impeller, making for an unmistakable ARGB illumination. The reversed fan blades make sure that their pretty side is visible at all times.
SPACIOUS DESIGN
Size matters after all
Light Base 500 LX Black might appear compact, but it comes with enough space for a 360mm radiator, an ATX motherboard and graphics cards up to 400mm length. The smart design of the drive bracket features slots for 1 HDD and 2 SSDs at the same time, without impeding the room for cable management behind the motherboard tray.
BUSINESS IN THE FRONT...
... Party in the back!
The motherboard tray fully supports backside connector designs like Asus BTF (Back to Future), MSI Project Zero, and Gigabyte Project Stealth, for a true and cable-free view. To enable backside connector support without giving up a drive slot, the position of the PSU and drive bracket are simply swapped!
YES TO ARGB
Join the light side
For those who appreciate subtle illumination without compromising on performance, the Light Base 500 LX Black adds a touch of sophistication to the core design thanks to the included Light Wings LX fans. An ARGB controller button with predefined lighting effects and colors is integrated into the I/O panel. The preinstalled rear fan and daisy-chained side fans are connected to a 6-way ARGB and PWM hub, leaving 4 free connectors for additional devices.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Glass, Steel |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| RGB control button | Yes |
| Reset button | Yes |
| On/off button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 18.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40 cm |
| Maximum PSU length | 20 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX, PS2 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Side fans installed | 3x 120 mm |
| Number of side fans supported (max) | 3 |
| Side fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of bottom fans supported (max) | 3 |
| Bottom fans diameters supported | 120 mm |
| Maximum air pressure | 1.34 mmH2O |
| Fan speed | 1500 - 1600 RPM |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Side radiator fan sizes supported | 120,240 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,240,280,360 mm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Electronic Industries Alliance (EIA), RoHS, UKCA, WEEE |
| Sustainability certificates | Triman |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 305 mm |
| Depth | 432 mm |
| Height | 436 mm |
| Weight | 10.9 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 388 mm |
| Package depth | 515 mm |
| Package height | 493 mm |
| Package weight | 14.6 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Maximum airflow | 51.5 cfm |
| Volume | 49.6 L |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )