ASUS TUF Gaming GT302 ARGB Midi Tower PC Case Black | Liquid Cooling Support
KEY FEATURES
- Midi Tower PC Gaming
- EATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX
- Supported HDD sizes: 2.5,3.5"
- Number of 2.5" bays: 2 Number of 3.5" bays: 2
- Side window Illumination Multi Tempered glass panel(s) Anti-dust filter
- Black
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS TUF Gaming GT302 ARGB. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Front fans installed: 3x 140 mm, Front fans diameters supported: 140 mm, Rear fans installed: 1x 140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 235 mm, Depth: 485 mm, Height: 520 mm. Package width: 592 mm, Package depth: 309 mm, Package height: 598 mm
Cool Confidence
MAXIMIZED NATIVE COOLING
Square-type mesh front panel
TUF Gaming GT302 ARGB features an optimized square-type mesh front panel, ensuring unobstructed airflow and great porosity engineered to maximize airflow efficiency.
FOUR 140 X 28 MM ARGB FANS INCLUDED
Pre-installed 140 x 28 mm ARGB fans (AR140) with extra-thick design yield very high airflow while remaining exceptionally quiet and aesthetically pleasing.
INTERCHANGEABLE SIDE PANELS
Choose between tempered glass for better system demonstration or a mesh panel for increased ventilation, with either choice providing quick tool-free access.
DETACHABLE TOP PANEL
The removable top panel makes cable routing and the installation of fans or a radiator easier than ever.
SPACE FOR POWERFUL COMPONENTS
The beefiest motherboards and graphics cards can fit, despite the compact dimensions. It also supports ASUS hidden-connector motherboards
FRONT PANEL HIGH-SPEED USB TYPE-C®
In addition to two USB-A ports, the TUF Gaming GT302 ARGB front panel features a USB Type-C® port ready to transfer at up to 20 Gbps*.
*Actual speed varies by motherboard.
EASY PC BUILD EXPERIENCE
OPTIMIZED CABLE MANAGEMENT
The TUF Gaming GT302 ARGB comes with a cable grommet bar featuring three large straps to let you neatly organize two sets of cables, and three cable clips on the side for tidy routing of the 8-pin CPU power cable.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Product colour | Black |
| Supported motherboard form factors | EATX, ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 8 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 40.7 cm |
| Maximum PSU length | 22 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Front radiator fan sizes supported | 140,280 mm |
| Rear radiator fan sizes supported | 120,140 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 120,140,240,280,360 mm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | TUF Gaming |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 235 mm |
| Depth | 485 mm |
| Height | 520 mm |
| Weight | 11.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 592 mm |
| Package depth | 309 mm |
| Package height | 598 mm |
| Package weight | 13.8 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )