ASUS RT-AX57 wireless router Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) Black
KEY FEATURES
- New-Gen WiFi Standard – Supporting 802.11ax WiFi standard for better efficiency and throughput
- Ultra-fast WiFi Speed – RT-AX57 supports 1024-QAM for dramatically faster wireless connections. With a total networking speed of about 3000Mbps — 574 Mbps on the 2.4GHz band and 2402 Mbps on the 5GHz band
- Increase Capacity and Efficiency – Supporting not only MU-MIMO but also OFDMA technique to efficiently allocate channels, communicating with multiple devices simultaneously
- Protection for Your Home Network – Lifetime free AiProtection, powered by Trend Micro™, blocks internet security threats for all your connected smart devices
- Better Partner with Mesh System – Compatible with ASUS AiMesh WiFi system for seamless whole-home coverage
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
Built for Smart Home
WiFi 6 (802.11ax) is engineered to cope with multiple devices, providing up to 4X greater network capacity and efficiency.
WiFi that Goes Further
WiFi 6 provides increased WiFi signal range and better coverage of up to 80% farther.
Faster WiFi. Smoother Usage.
With a total networking speed of 3,000Mbps— RT-AX57 is 1.5X faster than 802.11ac 2X2 dual-band routers*.
*The data compares speed of 2x2 WiFi 6 solution on 2.4GHz / 5GHz bands to speed of 2X2 WiFi 5 solution on 2.4GHz / 5GHz bands
BSS Coloring Boosts Connection Efficiency
WiFi 6 includes a new feature called BSS Coloring that improves WiFi connection efficiency even in crowded environments. When two neighboring routers send traffic on the same channel, your router has to wait until the channel is free. With BSS Coloring, your WiFi 6 router identifies its data with a unique channel tag ('color') that's different from neighboring networks. Your WiFi 6 router can then ignore other-colored signals on the channel and send data immediately.* This greatly reduces router waiting times and boosts network efficiency.
*A BSS Coloring-compatible client is needed to enjoy the benefit.
The Latest WPA3 Network Security
The next generation of WiFi security, bringing new capabilities to enhance WiFi protections in personal networks. Building on the widespread adoption of WPA2 over more than a decade, WPA3 adds new features to simplify WiFi security, enable more robust authentication, and deliver increased cryptographic strength for highly sensitive data markets.
Make the Internet a Safer Place for Everyone
AiProtection Classic with auto update is free for life. It can block malicious websites and detect infected devices to give you total peace of mind all the time.
More Privacy, Anywhere
Free public WiFi is rarely secure. Thanks to Instant Guard VPN technology, you can surf on public WiFi network safely through RT-AX57 with one-click setup. In addition, it’s free!
Flexible and Scalable Wireless Networking
If you need more coverage or new functions, you can simply add another compatible router to your AiMesh network at any time!
The Way You Want, Easy Control
Download the latest ASUS Router App. With graphic icons and clear instructions, You can easily start RT-AX57 and setup dedicated functions as you want.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| DSL WAN | No |
| SIM card slot | No |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Wireless LAN features | |
|---|---|
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 574 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 2402 Mbit/s |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Port triggering | Yes |
| Dynamic DNS (DDNS) | Yes |
| SSID-based VLAN assignment | Yes |
| VPN support | VPN Client L2TPVPN Client OVPNVPN Client PPTPVPN Server IPSecVPN Server OVPNVPN Server PPTP |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB port | No |
| DC-in jack | Yes |
| Management features | |
|---|---|
| Bandwidth control | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Reset button | Yes |
| Intelligent Mesh technology | Yes |
| WPS push button | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | WPA, WPA2, WPA3 |
| Firewall | Yes |
| Guest access | Yes |
| Schedule access | Yes |
| Parental control | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| System event log | Yes |
| DMZ support | Yes |
| Protocols | |
|---|---|
| DHCP server | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Tabletop router |
| Product colour | Black |
| Indication light | Yes |
| LED indicators | LAN, Power, WAN, WLAN |
| On/off switch | Yes |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 4 |
| Features | |
|---|---|
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 MHz |
| Processor cores | 4 |
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Operating system installed | ASUSWRT |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | DC |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| External power adapter | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 374 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )