ASUS ROG Strix XG248QSG Ace computer monitor 61.2 cm (24.1") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
KEY FEATURES
- 24.1-inch FHD (1920 x 1080) Super TN panel with 610Hz (OC) refresh rate, designed specifically for professional esports gamers
- World’s fastest TN panel, with 0.8ms input lag―56% lower than other 600Hz monitors; plus 0.1ms response time for supersmooth gameplay
- ASUS Extreme Low Motion Blur 2 (ELMB 2) technology enhances blur reduction performance while offering 3X brighter visuals, versus previous-gen ELMB tech
- New design with a smaller footprint frees up more space for a keyboard and mouse
- Exclusive ASUS DisplayWidget Center enables easy access to OSD and monitor settings adjustments with a mouse
- ROG Gaming AI technology with AI-powered features to enhance users' gaming experiences
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Strix XG248QSG Ace. Display diagonal: 61.2 cm (24.1"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LCD, Response time: 0.7 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 170°, Viewing angle, vertical: 160°. VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
ROG Strix XG248QSG Ace Esports Gaming Monitor — 24.1-inch FHD (1920 x 1080) Super TN panel, 610Hz refresh rate (overclocked), 0.1ms response time (min.), ELMB 2, VRR, low input lag, DisplayHDR™ 400, tripod socket, DisplayWidget Center, HDMI 2.1
ROG Strix XG248QSG Ace
The ROG Strix XG248QSG Ace is the world's fastest esports gaming monitor*. Designed for professional FPS gamers, its 24.1-inch Super TN panel offers a remarkable 610Hz refresh rate (OC), low input lag, Extreme Low Motion Blur 2 (ELMB 2) technology, and extremely bright visuals to deliver incredibly smooth, ultrarealistic gameplay. The XG248QSG also features a new stand design with a base that’s smaller than its predecessor, freeing up precious desktop space and allowing for an optimized gaming setup.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 61.2 cm (24.1") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | TN |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time | 0.7 ms |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Anti-glare screen | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 610 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 170° |
| Viewing angle, vertical | 160° |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Pixel pitch | 0.279 x 0.279 mm |
| Viewable size, horizontal | 53.6 cm |
| Viewable size, vertical | 29.8 cm |
| Digital horizontal frequency | 27 - 851 kHz |
| Digital vertical frequency | 24 - 610 Hz |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3, sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Brand specific technologies | Crosshair |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Adjustable height (max) | 16 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Swivel angle range | 45 - -45° |
| Tilt angle range | 35 - -5° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| attribute_product_family_name | 40 kWh |
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| General | |
|---|---|
| Product family | ROG Strix |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 557 mm |
| Depth (with stand) | 188 mm |
| Height (with stand) | 514 mm |
| Weight (with stand) | 5.6 kg |
| Width (without stand) | 557 mm |
| Depth (without stand) | 85 mm |
| Height (without stand) | 333 mm |
| Weight (without stand) | 3.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Stand included | Yes |
| Package width | 742 mm |
| Package depth | 414 mm |
| Package height | 228 mm |
| Package weight | 8.2 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| DCI-P3 coverage | 90% |
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )