ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMGR computer monitor 67.3 cm (26.5") 2560 x 1440 pixels Quad HD Black
KEY FEATURES
- 26.5-inch QHD (2560 x 1440) TrueBlack Glossy™ WOLED gaming monitor with 240 Hz refresh rate and 0.03ms response time
- ASUS OLED Care Pro functions with Neo Proximity Sensor that precisely detects when the user is away, switching to a black screen to reduce the risk of burn-in
- VESA DisplayHDR™ 400 True Black compliance, 99% DCI-P3 gamut, true 10-bit color, and Delta E < 2 color difference for astonishing HDR performance
- Exclusive ASUS DisplayWidget Center application allows users to easily access OLED Care Pro functions and adjust monitor settings using a mouse
- ROG Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Strix OLED XG27AQDMGR. Display diagonal: 67.3 cm (26.5"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: OLED, Display surface: Gloss, Response time: 0.03 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black
One For All
ROG Strix OLED XG27AQDMGR
The ROG Strix OLED XG27AQDMGR is a 27-inch TrueBlack Glossy™ WOLED gaming monitor that offers 1440p with a 240 Hz refresh rate. Featuring the new Neo Proximity Sensor within the ASUS OLED Care Pro suite, the monitor is able to detect when the user is away and automatically transition to a black screen to guard against panel burn-in. Thanks to a compact stand, the XG27AQDMGR takes up minimal desktop space. Plus, it offers users an extensive array of connectivity options, including DisplayPort™ 1.4 (DSC), two HDMI® 2.1, and USB usb
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 67.3 cm (26.5") |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | WOLED |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 0.03 ms |
| HD type | Quad HD |
| Display technology | OLED |
| Display surface | Gloss |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1500000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Pixel pitch | 0.229 x 0.229 mm |
| Viewable size, horizontal | 59 cm |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 400 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Display diagonal (metric) | 67 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 True Black, High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Colour gamut | 99% |
| Performance | |
|---|---|
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium Pro |
| Brand specific technologies | ASUS OLED Care |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Game mode | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Design | |
|---|---|
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Feet colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Built-in USB hub | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Adjustable height (max) | 11 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| attribute_product_family_name | 45 kWh |
| Power consumption (typical) | 26.8 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| General | |
|---|---|
| Product family | ROG Strix OLED |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width (with stand) | 605 mm |
| Depth (with stand) | 188 mm |
| Height (with stand) | 500 mm |
| Weight (with stand) | 6.6 kg |
| Width (without stand) | 605 mm |
| Depth (without stand) | 63 mm |
| Height (without stand) | 368 mm |
| Weight (without stand) | 4.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 780 mm |
| Package depth | 186 mm |
| Package height | 470 mm |
| Package weight | 8.6 kg |
| Package type | Box |
| Other features | |
|---|---|
| Touchscreen | No |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )