ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition Processor All-in-one liquid cooler 12 cm
KEY FEATURES
- Processor All-in-one liquid cooler 12 cm
- Supported processor sockets: LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5
- 71.44 cfm
- Pulse-width modulation (PWM) support
- 120 x 120 x 25 mm
- White
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 12 cm. Product colour: White
ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition
ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition features a 6.67-inch AMOLED display, enabling intuitive control through dedicated software to smoothly display 3D videos, customized content, or hardware information. The innovative curved-screen design breaks the boundaries between the virtual and the real. The shorter 200mm tubing and a sliding LCD panel also reduce component obstruction, maximizing the visual experience. The powerful pump and ROG ARGB fans provide stable cooling performance for CPUs, including the AMD Ryzen™ 9000 series and Intel® Core™ Ultra processors.
High-Performance Pump
ROG Ryuo IV SLC 360 ARGB White Edition is equipped with a powerful pump to ensure that the CPU maintains optimal operating temperatures even under heavy workloads.
6 years
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Processor |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Fan diameter | 12 cm |
| Supported processor sockets | LGA 1700, LGA 1851, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 71.44 cfm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Fan static pressure | 5.45 mmH2O |
| Fan speed (min) | 800 RPM |
| Fan speed (max) | 2650 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Radiator material | Aluminum |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Water block material | Copper |
| Display type | AMOLED |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Radiator width | 39.4 cm |
| Radiator depth | 14 cm |
| Radiator height | 3.2 cm |
| Tube length | 20 cm |
| Waterblock width | 13.3 cm |
| Waterblock depth | 10.5 cm |
| Waterblock height | 12.3 cm |
| Weight | 1.56 kg |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package width | 422 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 2.45 kg |
| Technical details | |
|---|---|
| Warranty period | 6 year(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
| Installation instruction | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Noise level | 39.6 dB |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )