ASUS ROG Pelta Headset Wired & Wireless Head-band Gaming USB Type-C Bluetooth White
KEY FEATURES
- Tri-Mode Connectivity with SpeedNova Technology: Connect via Bluetooth®, or ultra-low latency 2.4 GHz with ROG SpeedNova wireless technology, as well as a USB-C® wired connection
- 50 mm ROG Titanium-Plated Diaphragm Drivers: ROG-exclusive drivers ensure rich, detailed sound with wide 20 Hz–20 kHz frequency response
- 10 mm Super-Wideband Boom Microphone: Covers a wide frequency range to ensure detailed, clear voice even during intense communication
- Ergonomic, Lightweight Design: Weighs only 309 grams, with a three-level adjustable elastic headband that reduces pressure and enhances comfort
- Intuitive Controls: Intuitive buttons and a durable rocker switch offer instant control over volume, microphone mute, and power
- Exceptional Battery Life and Fast Charging: Enjoy up to 70 hours* of battery life in 2.4 GHz mode, with a quick 15-minute fast-charge providing up to 3 hours of use
- Multi-Platform Compatibility: Compatible with PCs, Macs, Nintendo Switch™, PlayStation® 4 & 5, and mobile devices
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS ROG Pelta. Product type: Headset. Connectivity technology: Wired & Wireless, Bluetooth. Recommended usage: Gaming. Headphone frequency: 20 - 20000 Hz. Cable length: 1.8 m. Weight: 309 g. Product colour: White
Immerse in Unmatched Comfort
The lightweight ROG Pelta gaming headset boasts a 309-gram design and includes a stylish adjustable elastic headband for comfortable all-day gaming. The versatile tri-mode connectivity allows for cross-platform compatibility, so you can use the Pelta with mobile phones, PCs, and gaming consoles. The headset also ensures perfectly-synced in-game audio anywhere thanks to ultra-low latency 2.4GHz wireless with ROG SpeedNova technology. What’s more, 50mm ROG Titanium-Plated Diaphragm Drivers and a refined wireless sound signature deliver superior audio quality, while the 10mm super-wideband boom microphone ensures you’re heard clearly even in the most intense in-game moments.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Gaming |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | White |
| Foldable | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| BeamForming | Yes |
| Compatible products | PCMACPlayStation® 4PlayStation® 5Nintendo SwitchiPadiOSAndroidBluetooth device |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| RF connectivity | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Headphones | |
|---|---|
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Driver unit | 5 cm |
| Diaphragm material | Titanium |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone noise-canceling | No |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Battery | |
|---|---|
| Battery operated | Yes |
| Battery capacity | 900 mAh |
| Fast charging time | 15 min |
| Fast charging | Yes |
| Charging source | USB |
| System requirements | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 309 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 249 mm |
| Package depth | 214 mm |
| Package height | 102 mm |
| Package weight | 720 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | No |
| Quick start guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Receiver included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| general_information_attribute_container_name | |
|---|---|
| attribute_product_family_name | ROG |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery | Yes |
| Required charging power (max) | 2.75 W |
| Required charging power (min) | 2.75 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )
No Headphones & Headsets products found.