ASUS Prime -RX9060XT-O8G AMD Radeon RX 9060 XT 8 GB GDDR6
KEY FEATURES
- AMD Radeon RX 9060 XT 8 GB GDDR6
- 7680 x 4320 pixels 128 bit 20 Gbit/s PCI Express 5.0
- HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 2
- OpenGL version: 4.6
- 1x 8-pin
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
What is the memory size and type used in the ASUS Radeon RX 9060 XT?
Can the ASUS Radeon RX 9060 XT support multiple displays?
What cooling technology is used in the ASUS Radeon RX 9060 XT?
Description
ASUS Prime -RX9060XT-O8G. Graphics processor family: AMD, Graphics processor: Radeon RX 9060 XT. Discrete graphics card memory: 8 GB, Graphics card memory type: GDDR6, Memory bus: 128 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 3 fan(s)
Primed for Power
Experience Primal performance with the Prime Radeon™ RX 9060 XT graphics card featuring a compact 2.5-slot design for expansive compatibility, enhanced by a triple-fan setup for supreme cooling.
Cooling
2.5-slot Design
The Prime Radeon™ RX 9060 XT features a 2.5 slot design with a carefully arranged layout for the shroud, heatsink and heat pipes to let the three Axial-tech fans leverage chassis side-panel ventilation and deliver optimal thermal performance.
Axial-tech Upgrades
Three tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub that facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure for lower temperatures, less noise and higher performance.
0dB Technology
All three fans come to a standstill when GPU temperatures are below 55°C, letting you play less demanding games or perform light tasks in relative silence. Fans start up again when temperatures are over 60°C, establishing a speed curve that balances performance and acoustics for work or play.
Dual Ball Fan Bearings
Different bearing types have unique pros and cons. Dual-ball bearings excel at durability and can last up to twice as long as sleeve bearing designs.
Vented Backplate
Large backplate vents significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
MaxContact Design
MaxContact is a special ASUS manufacturing process that effectively expands the surface area of the heat spreader that sits atop the GPU by 5%, compared to traditional designs. This improves temperatures by up to 2°C, in concert with an extensive heatsink array and powerful Axial-tech fans.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | AMD |
| Graphics processor | Radeon RX 9060 XT |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | No |
| Processor boost clock speed | 3310 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Stream processors | 2048 |
| Maximum displays per videocard | 3 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 20 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1a |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Number of slots | 2.5 |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 550 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Prime |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 871 g |
| Length | 304 mm |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Package width | 405 mm |
| Package depth | 233 mm |
| Package height | 88.5 mm |
| Package weight | 1.49 kg |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
What is the memory size and type used in the ASUS Radeon RX 9060 XT?
Can the ASUS Radeon RX 9060 XT support multiple displays?
What cooling technology is used in the ASUS Radeon RX 9060 XT?
Is the ASUS Radeon RX 9060 XT suitable for high-resolution gaming?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )