ASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer case 12 cm
KEY FEATURES
- Extra-thick 28mm fan frame provides ideal cooling performance
- Quietly operates at up to 23 dB(A)
- 20 Addressable RGB LEDs with a circular design that illuminates the system
- Dual-sided frame lighting provides seamless and vivid lighting aesthetic
- PWM control with fan speed of up to 1600 RPM provides optimal cooling for a variety of workloads
- Aura Sync compatibility enables coordinated light colors and effects across a range of hardware
- Available in black or white and in standard or reverse orientation to suit a variety of PC builds
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black. Type: Fan, Fan diameter: 12 cm, Bearing type: Sleeve bearing. Product colour: Black
ASUS Prime MR120 ARGB Reverse Fan
This case fan features an extra-thick 28mm fan frame and delivers up to 58 CFM of airflow while keeping noise levels at or below 23 dB(A), providing an optimal balance of cooling performance and acoustic efficiency. It integrates 20 ARGB LEDs with dual-sided lighting on the frame, illuminating your system with style.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Fan speed (max) | 1600 RPM |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 20 |
| Illumination colour | Multi |
| Power | |
|---|---|
| Starting voltage | 6 V |
| Fan power consumption | 2.16 W |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.18 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 179 g |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 28 mm |
| Package width | 123 mm |
| Package depth | 36 mm |
| Package height | 142 mm |
| Package weight | 200 g |
| Other features | |
|---|---|
| Fan performance | 58 cfm |
| Noise level | 23 dB |
| Air pressure | 1.38 mmH2O |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )