ASUS PRIME AP303 TG White
KEY FEATURES
- Compact Size with Maximal Capacity: 44-liter footprint supports up to 360mm graphics cards, up to 360mm radiators (60mm max thickness), up to 180mm ATX PSUs
- Enhanced Rigidity for Graphics Cards: Added bracket supports GeForce RTX™ 50 Series graphics cards from 310mm to 360mm long, reducing sagging and movement
- Power Cable for High-End Systems: UL-certified power cable delivers 15 amps to ensure stable operation
- Optimized for Cooling: Support for up to 360mm radiators and up to seven fans handles any thermal scenario
- Front Panel USB Type-C® Support: A 20Gbps USB Type-C port enables high-speed data transfer speeds
- GeForce RTX 50 Ready
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
Description
ASUS PRIME AP303 TG White. Type: PC, Product colour: White, Supported motherboard form factors: micro ATX, Mini-ITX, ATX. Rear fans installed: 1x 120 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm, Top fans diameters supported: 120,140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 215 mm, Depth: 485 mm, Height: 425 mm. Package width: 285 mm, Package depth: 465 mm, Package height: 571 mm
ASUS Prime AP303 - Tempered Glass Panel
Compact Frame. Massive Potential.
The ASUS Prime AP303 is a compact 44-liter ATX chassis that accommodates 360mm radiators up to 60mm thick and graphics cards up to 360mm long. It features a graphics card bracket and holder to keep cards firmly mounted, plus an internal power cable that delivers 15 amperes to maintain stable power delivery for high-end PC builds.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Midi Tower |
| Type | PC |
| Material | Metal |
| Product colour | White |
| Supported motherboard form factors | micro ATX, Mini-ITX, ATX |
| Number of 3.5" bays | 1 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Side window | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Illumination | No |
| Tempered glass panel(s) | Yes |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| On/off button | Yes |
| Maximum CPU cooler height | 16.5 cm |
| Maximum graphics card length | 36 cm |
| Maximum PSU length | 18 cm |
| Power supply | |
|---|---|
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Cooling | |
|---|---|
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Rear radiator fan sizes supported | 120 mm |
| Top radiator fan sizes supported | 360,120,140,240,280 mm |
| Storage | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 215 mm |
| Depth | 485 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 7.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 285 mm |
| Package depth | 465 mm |
| Package height | 571 mm |
| Package weight | 9.2 kg |
Frequently Asked Questions
When will it arrive?
Any order over £99 wil be shipped on our free 2-3 working day service, if you opt for Next Working Day shipping then this will be with you the next working day between 09:00 and 18:00. Deliveries to Northern Ireland, Channel Islands and the Scottish Highlands will be on a 3 day service.
Do you offer a credit account?
We offer credit accounts to Gotraka Business customers, please enquire with our customer support team for more information. Credits accounts are subject to KYC.
How long is the returns policy?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label.
How long will it take to receive my order?
This is something that we are working hard to bring to you - we recognise that having deliveries on preferred days not only makes it easier for you but it is also great for the environment. By having deliveries arranged on days that you are going to be in or consolidating your orders to arrive to you at the same time means that the courier won't need to come back multiple times due to missed deliveries or multiple deliveries.
Can I change my delivery address once the order has been placed?
Our systems are highly automated, where possible we will do our utmost to accommodate this. To ensure we maintain a high delivery success rate most of our orders are picked and prepped for shipment within 30 minutes
How do I return my order?
If you need to return your order please raise a return through your order page detailing the reason for return. Once this form has been submitted it will be reviewed by the Returns Department who will contact you to arrange the return.
Please note the returns department may ask for more information such as the serial number(s) and images where applicable to process the return.
How long do I have to return an item?
For most products bought online, you have a legal right to change your mind within 14 days and receive a refund. If you wish to return unwanted products, you must let us know that you want to return them within 14 calendar days from the day after delivery. The item must also be returned to us within 7 working days from approval of return and receipt of the return label
Are returns free?
Returns for faulty / damaged items will be free of charge
Returns for unwanted items that have no fault will incur a minimal returns fee - delivery charges will not be refunded
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )