ASUS ROG -STRIX-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeForce RTX 5070 12 GB GDDR7
KEY FEATURES
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- 3.2-slot design: massive fin array optimized for airflow from the three Axial-tech fans
- Axial-tech fans have been scaled up to propel 31% more air through the card to reach higher performance
- 0dB technology lets you enjoy light gaming in relative silence
- MaxContact design ensures efficient heat transfer, providing a premium performance
- Phase-change GPU thermal pad helps ensure optimal heat transfer, lowering GPU temperatures for enhanced performance and reliability
- Premium power delivery with digital power control and 15K caps ensure high performance
- Protective PCB Coating envelops the circuit board to help protect against short-circuits caused by moisture, dust or debris
- Aura Sync features Aura-compatible ARGB lighting on the shroud and perimeter allows endless personalization
- GPU Tweak III software provides intuitive performance tweaking, advanced thermal control and system monitoring
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
What is the maximum resolution supported by the ASUS GeForce RTX 5070?
Does the ASUS GeForce RTX 5070 support multiple monitors?
What type of cooling system is used in the ASUS GeForce RTX 5070?
Description
ASUS ROG -STRIX-RTX5070-O12G-GAMING. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5070. Discrete graphics card memory: 12 GB, Graphics card memory type: GDDR7, Memory bus: 192 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 3 fan(s), Illumination colour: Multi
The ROG Strix GeForce RTX™ 5070 OC Edition 12GB GDDR7 with advanced cooling system provides you premium power delivery.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 6144 |
| Processor boost clock speed | 2655 MHz |
| Processor frequency (OC mode) | 2685 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 192 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | Yes |
| Dual Link DVI | No |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| NPU performance up to | 988 TOPs |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Number of slots | 3.2 |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination | Yes |
| Product colour | Multicolour |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 750 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| General Information | |
|---|---|
| Product series | Strix |
| Product Family | ROG |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.59 kg |
| Length | 332 mm |
| Height | 147.3 mm |
| Depth | 64 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 420 mm |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 126 mm |
| Package weight | 2.54 kg |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
What is the maximum resolution supported by the ASUS GeForce RTX 5070?
Does the ASUS GeForce RTX 5070 support multiple monitors?
What type of cooling system is used in the ASUS GeForce RTX 5070?
Can I customize the lighting on the ASUS GeForce RTX 5070?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )