ASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7
KEY FEATURES
- NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 16 GB GDDR7
- 7680 x 4320 pixels 128 bit 28 Gbit/s PCI Express 5.0
- HDMI ports quantity: 1 DisplayPorts quantity: 3
- OpenGL version: 4.6
- 1x 8-pin
100% Safe & Secure Checkout
Reviews
Frequently Asked Questions
What is the maximum resolution supported by the ASUS GeForce RTX 5060 Ti?
Does the ASUS GeForce RTX 5060 Ti come with a cooling system?
What type of memory does the ASUS GeForce RTX 5060 Ti use?
Description
ASUS Dual -RTX5060TI-O16G. Graphics processor family: NVIDIA, Graphics processor: GeForce RTX 5060 Ti. Discrete graphics card memory: 16 GB, Graphics card memory type: GDDR7, Memory bus: 128 bit. Maximum resolution: 7680 x 4320 pixels. OpenGL version: 4.6. Interface type: PCI Express 5.0. Cooling type: Active, Number of fans: 2 fan(s)
DUAL GEFORCE RTX™ 5060 Ti
Dual Fans, Perfect Fit
ASUS Dual GeForce RTX™ 5060 Ti combines powerful thermal performance with broad compatibility. Advanced cooling solutions from flagship graphics cards — including two Axial-tech fans for optimizing airflow to the heatsink. Designed in a compact 2.5-slot form factor, delivering more power in less space. These enhancements make ASUS Dual the perfect choice for gamers who want heavyweight graphics performance in a compact build.
Build Small. Play Big.
You can pack high performance into a smaller footprint with this SFF-Ready Enthusiast GeForce card. Look for cases that are compatible with SFF-Ready Enthusiast GeForce Cards to get a sure fit and streamline your PC build.
Cooling
2.5-slot Design
A carefully designed shroud, heatsink, and heatpipe layout enables the two Axial-tech fans to leverage chassis side-panel ventilation, delivering thermal performance that beyond the compact size.
Axial-tech Upgrades
Two tried-and-true Axial-tech fans feature a smaller hub facilitates longer blades and a barrier ring to increase downward air pressure.
0dB Technology
To eliminate unnecessary noise, the stop mode automatically halts all fans when the GPU temperature drops below 50 degrees and power consumption is low.
Dual Ball Fan Bearings
Fan bearings come in different types, each with its own advantages. Dual ball bearings provide superior durability and can last up to twice as long as sleeve-bearing designs.
Vented Backplate
A vented backplate significantly enhance heat dissipation, helping to keep the GPU cooler during intense tasks. This additional airflow helps ensure optimal temperatures, boosting performance, longevity and stability by defending against overheating and thermal throttling.
Feature
Easy 14 days Returns
Eligible for Next day Delivery
100% Money-back guarantee
Reliable Customer Support
Secure payment method
Shipping Information
- Next Business Day: £6.99
- 2 days Delivery: £4.99
- 3- 5 Days Shipping: £3.99
- Orders Over £99.00: Free Standard Delivery
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | GeForce RTX 5060 Ti |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 4608 |
| Processor boost clock speed | 2602 MHz |
| Processor frequency (OC mode) | 2632 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
|---|---|
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Memory bus | 128 bit |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| HDMI version | 2.1b |
| DisplayPort version | 2.1b |
| Performance | |
|---|---|
| TV tuner integrated | No |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDCP version | 2.3 |
| HDCP | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| NPU performance up to | 759 TOPs |
| Design | |
|---|---|
| Cooling type | Active |
| Cooling technology | ASUS Axial-tech |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Form factor | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| Number of slots | 2.5 |
| SFF ready | Yes |
| Product colour | Black, Grey |
| Power | |
|---|---|
| Minimum system power supply | 550 W |
| Supplementary power connectors | 1x 8-pin |
| General Information | |
|---|---|
| Product Family | Dual |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 656 g |
| Length | 229 mm |
| Height | 120 mm |
| Depth | 50 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Package width | 364 mm |
| Package depth | 219 mm |
| Package height | 67 mm |
| Package weight | 1.12 kg |
| Package type | Box |
Frequently Asked Questions
What is the maximum resolution supported by the ASUS GeForce RTX 5060 Ti?
Does the ASUS GeForce RTX 5060 Ti come with a cooling system?
What type of memory does the ASUS GeForce RTX 5060 Ti use?
Is the ASUS GeForce RTX 5060 Ti suitable for high-performance gaming?
Can’t find what you’re looking for?
Our friendly support team is just a message away, ready to assist with anything. Our team is experienced with gaming gear, home tech, and everything in between—feel free to reach out.
📧 Email: help@gotraka.com
📞 Phone: 020 8208 1234
💬 Live Chat: Available 9 AM – 6 PM ( Monday - Friday )